Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Vlad #1, #2
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Společně s Vladimírem Zolkovem jsme mohli díky BB Artu v roce 2002 hned dvakrát nahlédnout do fiktivní a neveselé budoucnosti Ruska, kde již dnes vystupují na povrch problémy o nichž ani zarytý optimista nemůže říci, že jsou jen špičkou ledovce, ale rovnou to vypadá, že kolem nezůstala ani kapka z moře kamufláží, které je dříve skrývalo. Pohledem scénáristy Y. Swolfse to o moc lepší není a náš hrdina, bývalý důstojník ruské armády se musí potýkat nejen s obtížemi při pátrání po vlastním bratrovi, ale zaplétá se i do boje o moc mezi politickými a náboženskými skupinami, islámskými teroristy a ruskými nacionalisty.

Pokud jsme tedy v prvním díle zjistili, že kapitán Zolkov hledá svého bratra nikoliv pouze z čisté sourozenecké lásky, ale je motivován i vidinou zisku nemalého dědictví po matce, podmíněném právě jeho nalezením a domnívali-li jsme se, že zde už žádná hlubší zápletka nebude, pokračování nás vyvede z omylu. Náznaky na komplikovanější dějovou linii, patrné již na začátku dostávají více prostoru a cesta ztraceného bratra je lemována mrtvými, konspirací a spoustou nejasností. Je na Vladovi aby byl rychlejší a nebezpečnější než protivníci a včas odhalil oč vlastně běží. Nitky propletence zasahují do rozmanitých koutů světa a dokonce i američtí investoři kují ruskou ocel na dálném východě.

Práce Yvese Swolfse nám již ve své produkci představil Barlow Comics, konkrétně westernové Durango: Psi umírají v zimě a upíří trilogii Princ noci. Vlad je oproti tomu mnohem akčněji laděný příběh, s na první pohled jednoduchým scénářem, ale nenechme se mást zdáním, já osobně jsem moc zvědavý na třetí knihu. Pokud Swolfs zachová postupné odkrývání faktů, půjde o rozhodně zajímavé a nenudící čtení plné svištících kulek, krve a sexu. Kresba mi připadá ze všech BB Artovských comicsů asi nejslabší, ale koukat se na ní dá a určitě nikoho neurazí, v některých místech sice Griffo, její autor, poněkud zvláštně vidí perspektivu, obličeje občas nejsou úplně z nejpovedenějších a krabice, které se mají tvářit jakožto automobily, vypadají jako bych je kreslil já (neumím kreslit, ale auto snad zvládnu). Na druhou stranu ani po dvou přečteních jsem nezačal hledat hranaté tvary na silnicích a žádnou trvalou újmou díky tomu netrpím, takže soudím, že Vlad je "bezpečné čtení".

Překlad pořídil jako u dalších comicsů od BB Artu Tomáš Bicek a jak již po několikáté smutně opakuji nevládnu francouzsky a nemohu tedy srovnávat, musím se spokojit s češtinou a popravdě, nedělá mi to žádné vrásky. Několik textů je psáno azbukou a vyhrabete-li někde v pozadí vašich nervových spojení jak na to, určitě vám to připomene doby minulé a přinejmenším se nostalgicky usmějete (bylo nebylo, vem to čert).

Takže krátce, po druhém díle začínáme nabírat na obrátkách a jestli se třetí nezasekne, kresbu promíjím a hodlám se u něj bavit. Což je také potřeba ne?

Vlad #1: Můj bratr Igor
Vlad #2: Pán z Novijanky
Scénář:
Yves Swolfs
Kresba: Griffo
Vydal BB Art v roce 2002
Caine (14.01.2003)
Turlogh [13:30:44 14.01.2003]
Zatim jsem cetl jenom prvni dil, ale musim priznat, ze me prijemne prekvapil, zvlast proto, ze jsem od nej vubec nic necekal. Na kresbu bych si take nestezoval, nepripada mi horsi, nez bezny fr. prumer. Proste prima comics.

ogre [11:55:50 14.01.2003]
Scenar slusny, kresba obstojna .... celkom slusne

1997 - 2005 © comX.cz