Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Queen & Country Vol.1 - Operation: Broken Ground
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Špiónský thriller jistě patří k těm atraktivnějším tématům a i přes to se nedá říct, že bych zrovna na toto téma bylo nějak přecomicsováno (ostatně, není to lepší ani ve filmu). Agenti jsou chladnokrevní profesionálové vybavení neuvěřitelně vyspělou technikou, podporovaní stejně profesionálním týmem techniků, který si hraje s ještě neuvěřitelnějšíma hračkama (online sledování hodinových ručiček na primkách robotníka v severním Rusku je ta běžnější část práce). Účel vždy světí prostředky a opravdovým nepřítelem je vždy spíš byrokracie než ti chudáci záporáci, už od začátku odsouzení k záhubě. Jak říkám, atraktivní téma.

Samozřejmě všichni víme, že nejlepší agenty má Velká Británie. Každému se sice asi vybaví erotoman Bond, ale to je jen reklamní figurka, opravdová práce čeká na opravdové agenty. Pokud vás zajímá spíš Bourne než Bond, vítejte do série Queen & Country, kde místo efektních automobilových honiček spíš narazíte na realisticky vedené dialogy a atmosféru zoufalství z administrativy (což ocení v tuhle dobu každý, kdo musí dělat daňové přiznání).

Vše začíná zdánlivě rutinním zabitím vysoce postaveného překupníka zbraní v Kosovu jednou z agentek (sami si říkají Minders). Operace Broken Ground proběhla až na drobné zádrhele více méně úspěšně (jak je v knize trejně poznamenáno, překupníkova hlava explodovala jak grep). Bohužel tento čin nakrkl podsvětí (co je to taky za svět, kde se střílí překupníci zbraní, že?) a na agentku je vypsána tučná odměna. Hon začíná. Hon na speciální složky britské výzvědné služby, které nemají ve vlastní zemi takřka žádná práva, natož nosit zbraň.

Greg Rucka je poměrně zkušený vypravěč, zvláště pak špionských příběhů, kterýma jeho kariéra spisovatele vůbec začala. I když jeho dialogy nejsou tak vypracované jako Bendisovi či třeba Smithovi, špatné určitě nejsou, což je dobře, vzhledem k tomu, že na nich vesměs celý comics stojí. Příběh je jen základní kostra, kolem které se nabalují drobné i větší paradoxy práce pro tajnou službu. Je sympatické vidět, že i agenti jsou vlastně normální lidé, kteří sice nejdou k nájemné vraždě daleko, na druhou stranu strach mají jako každý jiný civil.Kresba je velmi čistá, pouze černobílá a vzhledem k vážnosti tématu až skoro nepříjemně cartoonová. Za jiných okolností bych ji vychvaloval, ke Queen & Country mi prostě nějak nesedí, jakkoliv je dostatečně detailní a narozdíl od spousty jiných comicsů, zde tváře od sebe rozeznáte. Co víc, Steve Rolston úspěšně zvládl studii lidské mimiky a výrazy jednotlivých postav hrají velkou roli ve vyprávění tohoto příběhu.

Queen & Country má několik booků (šest v regulérní sérii, dva doplňkové), ale jestli se nemýlím, ONI Press po čase tuto sérii zastavil a dá se říct, že je to škoda. Podobně vážně pojatých špionážních comicsů mnoho není (z hlavy mě dokonce nenapadá ani jeden) a Q&C není vůbec špatný.

Scénář: Greg Rucka
Kresba: Steve Rolston
Vydal: ONI Press v roce 2002
Zack (07.03.2005)
Turlogh [08:46:14 08.03.2005]
Ehm... No, ja nevim, skoly na to nemam, klidne me opravte, ale... BendisovI dialogy?

1997 - 2005 © comX.cz