Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Batman versus Aliens
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Tak a je to tu. Batman proti vetřelcům. Skvělá představa, každý se na to těší, každý si hladí svoji vysouvací čelist. Předčasně. Jedná se o crossover, před kterým by i Ivánek hřbet ohýbal, aby ho mohl hodit spolu s Babou Jagou do pece.

Dobrá, bylo to pro začátek trochu moc drastické, ale nějakým způsobem jsem zaujmout musel, i když mi můžete oponovat, že se nejednalo o dobrý způsob nalákání. Začnu raději rovnou psát o samotném dílku, o crossoveru. Jestliže ještě neznáte tento pojem, tak se jednoduše jedná o dvě a více postav z různých sérií v jednom. Věc funkční v mnoha reklamních kampaních, někdy je to pro kupujícího dobře, někdy ne. V tomto comicsu se jedná spíše o onen nemilý hype, kdy má nakladatel (v tomto případě Dark Horse) dvě funkční licence, tak proč z nich nevytřískat co nejvíc.

Už z názvu můžete pochytit, o co tady půjde. O mlátičku dvou velikánů. Jednoho vesmírného vetřelce, který vzniknul podle kreseb H.R.Gigera a proslavil se díky stejnojmenným filmům ve kterých sice pokaždé zemřel přičiněním Sigourney Weaver, ale svoji slávu si získal. Dokonce natolik, že si v minulém roce dal souboj s Predátorem. Navíc, kromě plátna se též velmi často zjevuje v comicsových příbězích, kde si to může rozdávat zase s úplně jinými postavami než ty obvyklé filmové, ať už je to Green Lantern nebo Witchblade. Tentokrát se po jeho boku postaví sám Batman, i když příliš dlouho tak nezůstanou a jedinou možností, jak vidět tyto dva držet se za ruce asi zůstane, když ji jeden samou láskou druhému utrhne.

Myslím si, že říkat o čem tak může být děj čehokoliv, kde se vyskytuje Vetřelec, je zhola zbytečné. Pokud jste viděli alespoň jeden díl, tak vám to bohatě postačí, abyste si domysleli základní linii příběhu. Jen si místo Ripleyové dosaďte Batmana. Ten dopadne doprostřed džungle ve které okamžitě narazí na komando vojáků povolaných úkolem najít “něco“, stejně je na tom Batman, jenomže ten má najít zase něco jiného. A v tento moment začíná hledání a nalézání, první střety s vetřelci a v neposlední řadě taky stepují v povzdálí nějaké ty povinné konflikty mezi jednotlivými lidskými aktéry.

A tady začíná první jízlivost. Ron Marz stojící za scénářem už pro comics napsal dosti příběhů ať už pro Top Cow několik dílů Witchblade nebo pro DC Green Lanterna. Zde sice napsal klasickou příhodu o střetu vetřelců, ale onou normálností nedokáže dostat celý děj z místa, ve kterém už jste někdy podvědomě byli. Všechno je předvídatelnější než smrdutost silvestrovských ponožek, protože se s tématem už příliš novinek udělat nedá, pokud tedy nemají být zcela bizarní. Na tomto dílku naleznete jen skutečně málo momentů, které byste neočekávali nebo u nichž byste se pobavili. Okamžik překvapení, když se poprvé malý Alienek prokousal hrudním košem, vyprchal. Pohled na bojujícího Batmana by mohl být dostačujícím důvodem alespoň ke přečtení, ale bohužel, taky to není přílišná výhra.

Zamrzí to o to více, že se o kresbu postaral Bernie Wrightson, vcelku legendární postava comicsové scény. Bernie stál u zrodu Swamp Thinga a zůstal u něho po deset čísel. Také kreslil příběh Stephena Kinga Cycle of the Werewolf a nutno podotknout že jeho vlkodlak vypadá převelice nádherně. Ale v Batman versus Aliens žádný impozantní útok na vaše smysli neprovádí. Prostředí džungle a kobek dopadlo dobře. Samotní vetřelci a závěrečné překvapení, které nebudu prozrazovat, jelikož se jedná o docela komickou figurku, vypadají precizně. Velká detailnost jejich těla je přesně to, co panu Wrightsonovi jde. Bohužel už ta „hodná“ strana na tom není tak úplně kladně, jak by se mohlo zdát. To, že na některých panelech vojáci nevypadají jako smrtící jednotka, ale spíše jejich pózy připomínají špatné modely při fotografování, to by se ještě dalo přejít, nevyskytuje se to tak často, ale samotný Batman dopadl hůř. Jeho zahalená tvář nepřipomíná temného rytíře, který by byl ochoten se s tvory s předkusem utkat, natož abyste do něho řekli tu kupu dobrodružství, kterou za svoji existenci zažil. Jeho obličej mi vyloženě nesedl, stejně jako u některých vojáků.

Na závěr snad jen dodám, že nechápu několik obdivných komentářů, které sem si k tomuto dílu přečetl na internetu. Nejedná se o tragédii, ale též o nic převratně zajímavého, je to obyčejné comicsové čtení pro dlouhou chvíli. Nemá cenu srovnávat s prácemi autorů jako Allan Moore nebo Garth Ennis, ale spíše s comicsy na jedno přečtení, mezi které patří tituly nakladatelství AFFL. Jejich Nathan Never mě však pobavil více a za menší cenu. Nakonec z Batmana versus Aliens zůstává nejatraktivnější samotný název.

Scénář: Ron Marz
Kresba: Bernie Wrightson
Lettering: Sean Konot
Barvy: Matthew Hollingsworth
Vydal: Dark Horse comics v roce 1997
Maarv (09.03.2005)
1997 - 2005 © comX.cz