Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Několik otázek na Jirku Pavlovského
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Rok se sešel s rokem (co bychom si mi publicisté bez frází počali?) a máme tu opět rozhovor s šéfredaktorem magazínu Crew (na druhou). Jak je u něj zvykem, z následujícího článku si moc informací neodnesete...

Tak Crew2 má za sebou dva roky existence. Znamená to pro tebe vůbec něco?
To, že jsem o dva roky starší. Za chvíli mi začnou rašit šedivé vlasy, pak začnu plešatět... Fakt díky za tuhle otázku, hned mám po náladě.

První ročník byl lehce hororový, loňský superhrdinský. Jaké téma jste zvolili pro třetí ročník?
Třetí ročník bude návrat ke kořenům. Začneme smrkovými, přejdeme na dubové a možná se dostaneme i k jasanům. Pokud mezi kořeny bude místo i na komiksy, tak přihodíme i ty. A budou masivní. Ubyde krátkých příběhů v prospěch delších špalků... samozřejmě vyrobených z pořádných kořenů. A taky se vrátíme zpátky k hororům - tenhle rok bude ve znamení Hellblazera. A Blacksada. A kořenů.

Samozřejmě asi každého hlavně zajímá, co se letos v Crwi objeví. Prozradíš něco konkrétního?
Tak především moje úvodníky. V tom mám celkem jasno. Můžu čtenáře potěšit, budou v každém čísle. Kromě úvodníků se uvažuje o přidání konečníků. To jsem si říkal, že by mohla být práce pro tebe. A taky jsme si říkali, že když jsme už jednou ten komiksový časopis, tak by to nebylo úplně do věci, občas tam dát nějaký komiks. Zkusit to... schválně, co to udělá. Ale jaký, to vážně neřeknu. Momentálně dáváme dohromady čtrnácté číslo (kde by měl vyjít druhý Blacksad) a co bude po prázdninách, to začneme skládat, jak se známe, až tak někdy během prosince. V sumě můžu prozradit, že uvažujeme o dalším Hellblazerovi (dvoudílném a hodně depresivním), o něčem od Gaimana, o vánočním Lobovském speciálu... a pak máme vytipovaných pár kvalitních povídek. Z malířů (kromě slibovaného Guarnida) se chceme se vrátit ještě ke Corbenovi, možná bude i Tim Sale a snad dojde i na McKeana.

Já samozřejmě ty konečníky beru... na které se mám zaměřit?
Ber co příjde. Hlavně si pamatuj - bez lubrikantu ani ránu.

Čekají nás nějaké změny, co se týče layoutu?
V podstatě se CREW mění s každým číslem. Nové DTP, složené z Aleny a Martina Tejnických, zkouší jak nové grafické úpravy vnitřku, tak pozadí. Uvidíme, co z toho vzejde - zatím to vypadá fajn. Zkouší se také nové rubriky či nová podoba starých. Ale žádné masivní změny zatím nechystáme... jakože bychom teď začali vydávat pouze azerbajdžánské komiksové tvůrce.

Podle čeho vlastně vybíráš témata pro publicistiku?
Já vybírám? Já vybírám? To bych jako mohl? To mi nikdo neřek! U nás je to spíš tak, že se snažíme vybrat solidní lidi - a pak jim necháme celkem volnou ruku. Milan Krejčí, Martin Němec, Ľudo Plata a Tomáš Prokůpek mají každý vlastní rubriku, kam si v podstatě píšou co chtějí. Ostatní články se snažíme k něčemu směřovat, aby, když vyjde něco zajímavého, byl o autorech aspoň nějaký text, aby lidi věděli, s kým mají tu čest. A pak mě samozřejmě občas někdo ukecá a uplatí orálním sexem, aby se do CRWE dostal článek o nějakém jeho oblíbeném tvůrci. Zrovna Zack mě uplácí hodně často... ale ty články většinou pak neodevzdává. Začínám si pomalu myslet, že mu ani tak nejde o ty články...

Když už jsme u té publicistiky. Zaslechl jsem ohlasy, že je příliš povrchní, že by měla jít víc do hloubky. Co si o tom myslíš? Jsou na to čtenáři vůbec zralí?

V Americe vychází časopisy, kde věnují jednomu malíři třeba dvacet stránek, na kterých ho rozebírají, mapují jeho minulost a uvádějí s ním rozhovory. Na tohle nemáme místo... a většinu čtenářů by to ani nezajímalo. CREW je zábavný komiksový magazín a ne odborný umělecký časopis. Je tu od toho, aby pomohla lidem udělat ten první krok do komiksového světa a ukázala jim, kde jsou tam toalety a kde bufet. To je momentálně to nejdůležitější. Ale i tak občas chceme věnovat místo nějakému trochu hlubšímu ponoru. V podstatě je to případ jak Komiksových milníků, které mají mapovat základní díla žánru, tak nové Mučírny, která má rozebírat základy komiksové kresby. Občas se objeví i nějaké rozbory - třeba Ľudův článek o odnožích mangy... a ty jsi mi před chvíli slíbil rozhovory se zahraničními tvůrci. Takže si počtou i ti, kteří se v komiksovém brouzdališti už nějakou tu dobu cachtají.
Ale upřímně, všichni v redakci jsme velmi povrchní lidé a postrádáme jakoukoliv hloubku. Jsme skoro dvourozměrní a ve volných chvílích si přivyděláváme jako knižní záložky.

V který knížce si byl založen naposled?
Jak získávat přátele a působit na lidi.

Ještě pořád tvrdíš, že české comicsy nechcete vydávat nebo se za ten rok něco výrazně změnilo?
Museli by to být věci srovnatelné kvalitou se zahraničím... nebo je dělat některý z šéfů CRWE. Pokud splňujete jednu z těchto podmínek (ideálně když se jmenujete Jirka Grus) máte šanci. Jinak se nebojíme, že by čeští tvůrci přišli nazmar. Máme pocit, že je momentálně víc komiksových časopisů a sborníků než tvůrců, kteří jsou do nich schopní kreslit.

Který z fanzinů je ti nejsympatičtější?
To je těžké říct. Vyšel jsem ve Zkratu, teď chystám něco do Bedemana... oba magazíny mají vkus. A ani ty ostatní nejsou špatný. Ale nejsympatičtější je mi CREW. Tu dělaj fajn lidi.

Stává se ti často, že vidíš comics, který tě přímo nadchnul, ale musí následovat „Škoda, že to nemůžu dát do Crwe“? Co to bylo naposledy?
To si říkám skoro u každého komiksu To by bylo jednodušší říct, co to nebylo. Fakt je, že kvalita komiksových sérií poslední dobou stoupá přímo po kolmici. Takže vydat by se toho chtělo spousty, ovšem, oči by chtěli a žaludek by zvracel. Kdybychom vydávali všechno, co by se nám líbilo, tak by vycházel jeden komiks denně... a do týdne bychom buď zkrachovali nebo zemřeli vyčerpáním. Ale je spoustu projektů, které máme v hlavě připravené pro případ, že děsně zbohatneme a nebudeme se muset nervovat takovými věcmi, jako je prodejnost. Nebo až se u nás komiks konečně pořádně rozjede. „Dobrý den, paní Nováková. Přišla jste si pro nového Viwiegha?“, „Blázníte? Dejte mi Preachera, Ligu výjimečných, Sandmana... a Jackie Collinsovou.“ Pak budeme moct vydávat třeba Bendise, Austena, Whedona, Rucku a další autory. Ne, názvy říkat nebudu, protože co kdyby nám to přece jen někdy vyšlo... a nerad bych aby nám to někdo vyfoukl. Známe to, někde něco řekneme a do čtrnácti dnů o titul projeví zájem jiná firma. Je to tvrdá a nelítostná branže, tohle vydávání komiksů. V bytě nacházím každou chvíli odposlechy... a nemůžu na chystané komiksy ani myslet, protože jsou na mně napojeni telepaté a já nemám svou alobalovou ochrannou čepici. Takže ne, nechceme vydat vůbec žádné komiksy, nic se nám nelíbí a nejlepší ze všeho je spáchat sebevraždu.

V tvém obchodě se zase hromadí comicsy. Cítíš nějaký výrazný hlad po zahraničních comicsech v originálu nebo je to spíš naopak?
Řek bych, že je to pořád stejně mrtvičnaté. Rozhodně se mi tam netvoří fronty a lidi se nervou o nejnovější čísla komiksu Wonder Wložka. Ale máme několik stálých a věrných zákazníků. Jinak je to standart - kupují se hlavně hezky kreslené věci a spousta skvělých „dospělých“ sérii zůstává ležet. Taky, po zkušenostech z minula, beru hlavně věci na objednávku a na prachy předem. „Chceš komiks? Tak cáluj.“ Ostatně, stejně to beru jen proto, abych měl komiksy sám pro sebe, obchod je jen zástěrka. Už jsem z bytu vyhodil všechno nepotřebné, aby se mi to tam vešlo. Zrovna nedávno si jdu, jako každý slušný člověk, skočit na velkou do umyvadla - a tam je Aquaman. No neposrali byste se z toho?

Co se prodává stabilně dobře a co vůbec?
Z českých nebo zahraničních věcí? Pokládej otázky pořádně, nebo tě praštím.

Oba víme, že nepraštíš. Ale když už to musíš vědět, tak mám pořád na mysli zahraniční.
Co nejvíc jede? Spider-Man, X-Meni, Spawn, Darkness, Hellblazer, Daredevil - a nový Superman. Ale je fakt, že z těch lidí, co mají u mně objednávky, je většina už fajnšmekrů, která jde po svém - a občas si objednává vyloženě věci sobě na triko. Někdo takový ten moderní „sprejerský“ styl, někdo víc Evropou inspirované věci, někdo magnu, někdo klasiku... já zase jdu hodně po scénářích...

Ještě pořád vládnou nákupům módní trendy? Jako že Spider-Man je teď děsně cool a Spawn děsně out?
Na to jsem ti v podstatě teď odpověděl. Ale je fakt, že jak teď už tak nedoporučujeme zahraniční tituly v CRWi (z výše uvedených důvodů), tak se lidi buď drží toho, co vyšlo u nás... nebo známějších titulů. Ale Spider-Man a Superman vedou.

Na závěr, co nějaká historka z natáčení nebo snad chceš něco našim čtenářům vzkázat (klidně buď sprostý, oni jsou ode mne zvyklí)?
Jezte zeleninu, je zdravá.
Zack (16.03.2005)
Zack [17:15:46 21.03.2005]
winnossa: ja ti snad neco poslu :))

winnossa [15:41:05 21.03.2005]
no tak par scenaru od micka jsem kreslil ..... a pohoda. je fakt, ze polovina veci dopadne uplne jinak nez ve scenari stoji, ale tak to asi vzdycky, ne?
ty posledni banditos se mi dost libi. tak se tesim na pokracovani.
kdysi mi prisly dva "B" scenare ruznejch lidi na mail ...... a neda se to srovnavat ... jednou dokonce cela povidka, s pocity hrdinu na pul stranky .... a udelej z toho komiks, ty voe .... ani nahodou.

Zack [10:08:24 18.03.2005]
Mick: v jednoduchosti je sila... kdyz ty ctenarum vzdycky davas do cesty tolik klacku, ze osobne treba nemam nejmensi chut se tim brodit... to si rozhodni ty, jestli ty scenare pises pro sebe nebo pro ostatni.

mára [20:47:55 17.03.2005]
Nemel sem na mysli zkratit pribeh. Ale zpusob jakym to popisujes ve scenari, pouziva nejasny formulace, takze tam nejakou vec popisujes vickrat. - Pamatuju si, ze kompozice prvni stranky tam byla popsana docela krkolome. ...Sem ti chtel jen doporucit, abyses trochu vic zamejslel nad tim, jestli to nejde rict uplne jasne a strucne.

Mick [19:58:22 17.03.2005]
Jasne. Vsechno se da rict jednou vetou. Muzes napsat celou knihu jednou vetou... Ale tak nemusis. Ja delam veci takhle, mozna by neskodilo vic uspornosti, ale zadnou radikalni zmenu neplanuju. Ze si nedoctes Gladiatory me proste netrapi.

mára [17:25:33 17.03.2005]
Mick: nekde sem cet dobrou hlasku: "Vsechno se da vetsinou rict jednou vetou. Zbytek jsou vysvetlivky k nejasnym formulacim." Zkus se tim ridit. :) ...pak si doctu Gladiatory :)

Mick [14:51:04 17.03.2005]
Zack: V tomhle se shodnem :-) Ja to proste pisu, jak to "vidim" ja, ale stejne to pak vetsinou dopadne jinak (a vetsinou taky lip)...

Zack [11:56:07 17.03.2005]
Mick: nech to na kreslirich... kdyz potrebuju neco nutne ve scene, tak to zminim, jinak at si s tim dela, co chce... stejne ty detailny rozpisy, co je kde v zaberu, vetsinou ignorujou, maximalne je irituje... Ale at se tu k tomu vyjadri taky nejaky kreslir... ja to jen beru podle tech par, s kteryma sem neco "delal".

Mick [11:32:19 17.03.2005]
Zack: Klauny sem netahej, to je obyc oddechovka. Jinak. Rozpracovany Banditos - prosim prozrad z druheho panelu pointu. Smolar, tak podle me z druheho panelu pointa necouha. Gladiatori to same.

Za Koprivu se omlouvam, samozrejme ma vina. Tudiz se omlouvam jak jemu, tak Pavlovskemu.

Zbytecny vykecavani ve scenarich? V dialozich urcite ne. V popisech scen mozna, ale na to, abych predkresloval nemam. Bohuzel.Zack [11:05:58 17.03.2005]
Mick: problem neni v delce stran, ale v delce tvyho naprosto zbytecnyho vykecavani se... (a to nemluvim jen o scenarich, tvoje prispevky do diskuzi jsou stejne vycerpavajici)

Povidky maji vest k silne pointe... co sem videl od tebe, tak se nijak nelisi, jen je tak pointa jasna na druhym panelu a neni ani tak silna, ani nijak vtipna... viz Klauni (nic komplikovanejsiho hotovyho sem nevidel, az neco lepsiho vyprodukujes, tak se o tom muzeme bavit). Axiom of Implausibility psal Stepan Kopriva, kdyz uz...

Popularita vede k tomu, ze by to nekdo nakrelil a od toho ty scenare tam jsou...

Kresliri u nas maji radi volnost... scenaristi se u nas holt budou muset naucit jim ji dat...

Nerozumis... nikdo se ti nebude kreslit s necim, co ho nebavi, nezajima ... Problem je v tom, ze "ve volny chvili" sem treba ja uz par let nezazil a vetsina lidi tady naprosto stejne... Takze kdyz uz si nejaky cas udelaji, tak chteji, aby to stalo za to... ne aby jim nejaky Micka vykladal, ze ten jeho scenar sice nic moc, ale ze se maji cvicit tak jako tak :)

mára [10:59:16 17.03.2005]
Mick: Treba takovej mára ma evidentne problemy sam se sebou a nechce komiksy vyrabet jako na bezicim pasu, ale kdyz ma proste naladu :)

Mick [10:45:30 17.03.2005]
Tak jo, reakce :-) Predesilam, ze nejde o ranenou pychu nebo tak neco. Gladiatori nejsou nijak vytecny scenar, je to proste prumer. Ale je to trochu neco jinyho nez ostatni cvicny scenare. Ne v kvalite, ale treba prav rozsahem. Jestli je sedmistrankovej komiks moc dlouhej, tak se asi vazne nemame o cem bavit a do konce zivota se muzeme zaobirat dvoustrankovyma zalezitostma.

Co se tyce veci ohledne Pavlovskeho: Kvalita... mozna jo, mozna ne. To zatim nejde soudit, pac tu mam rozdelanou radu veci, ktery nikdo nevidel. Nechci nikoho urazit, ale co jsem od Pavlovskeho zatim cetl bylo dobre, ale v zasade o nicem. Vse vede k silne pointe. Treba Axiom of Implausibility me vubec neoslovil (kresbou jo, to je jina vec). Ale to je vec nazoru.
Co se tyka popularity... to je prave ten problem a to, na co narazim tim kultem. Ale to je vec, kterou si musi vyresit kazdy sam...

Gladiatory jsem puvodne napsal jako normos scenar, ale pak jsem se rozhodl, ze je dam na comx jako cvicnej. Ani jsem pro dylku nepocital s tim, ze by to nakreslilo padesat lidi. On by v pohode stacil i jeden. Ale cvicny scenare obecne stojej nejak na vode, coz me trosku prekvapuje...

Teoreticky by to mohlo souviset s tim, ze mezi nasimi kresliri trochu panuje nalada nekreslit "cizi" veci. Ale to je podle me tak trochu nepochopeni, tuhle jsme se o tom bavili s Turloghem. No snad na to prijde rec na srazu.

Jinak je samozrejme treba se vykreslovat a to nejen na obrazcich, ale i na komiksech. Proste predstava, ze Pavlovsky napise komiks, ja to nakreslim a je ze me druhy Grus... Bud tady jsou lidi, kteri komiksy maji radi a chteji je delat - a pak proste cvicej na cem se da, nebo tomu nerozumim.

Treba takovej mára (ted nikoho nehecuju), s tim jak umi kreslit a postprodukci, tak kdyby se ve volny chvili chytil nejakyho kolika a hele, napis mi neco kloudnyho, to by panecku byly komiksy....

Zack [10:01:43 17.03.2005]
mara: taky se mi to nepodarilo pri vsi snaze docist... Mick ma totiz tzv. "vojtuv grafomansky syndrom" ... projevuje se to tak, ze misto jedne jasne hole vety napise tri odstavce, ktere diky slozitosti privlastku nedavaji smysl ani po dvou prectenich :)

mára [09:54:31 17.03.2005]
je to tak :) Gladiatori jsou moc dlouhy a na cvicnej komiks trochu komplikovany. To je taky asi jedinej duvod, proc jsem ten scenar nedocetl az do konce... lidi jsou proste liny cist. Naopak Mick je horlivy psac. ehm. tak tady bych ja videl ten problem :)

Zack [09:41:36 17.03.2005]
Mick:
1) scenar od tebe nebo scenar od Pavlovskyho je myslim obrovsky rozdil co se tyce nejen kvality, ale hlavne popularnosti. Zkousni tu ranenou pychu a priznej si to...
2) tvuj cvicny scenar nikdo nechce, protoze je silene dlouhy a rikal sem ti to :)
3) a kde sou scenare tech "par scenaristu", kteri se pohybuji?

Mick [23:06:39 16.03.2005]
Othelo.... Cvicnych scenaru je dost. Ale jak vidis, tak to moc nejede. A budovat tu kult Pavlovsky, to neni nejlepsi napad. Taky myslim, ze se kolem comxu par scenaristu pohybuje, tak by bylo dobry dat to do kupy s nekym, kdo jeste nema "sparinga". A ze ty scenare nebudou dobry? To nemuze nikdo vedet, co kdo nosi v hlave.

othelo [15:18:56 16.03.2005]
Blacksad bude príma i s kořínkama.

Technická: Co taklnec požádat Herr Pavlovského, estli by nebyl tak neskonale šlechetnej a nezhotovil místním kavkám "eventuálně" ňákej cvičnej scénář bo aspoň scénářík. Páč ta Arbe/Pavlovský věc vydaná ve Zkratu se líbí. Mě. Minimálně další dobrej důvod ke kuřbičce. 8)

(V poho hubu si rozbiju sám.)Zack [13:07:45 16.03.2005]
Mick: takova rada (evergreen) ... kdyz nevis co rict, radeji mlc :)

Mick [12:44:04 16.03.2005]
No... co k tomu rict... Chapu, ze jste si asi hezky popovidali... :-)

1997 - 2005 © comX.cz