Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Odlesky ve vodě ve Photoshopu snadno a (hlavně) rychle
PŘIHLÁŠENÝ: -----

Tenhle tutoriál odraz ve vodě trochu zjednodušuje - vytvoří opticky dost nepřesný odraz, ale půjde nám hlavně o vzhled - aby to vypadalo realisticky, ne aby to realistické opravdu bylo.

Krok 0

Výchozím bodem je obrázek rozdělený do dvou vrstev: V jedné vrstvě (v pozadí) máme původní fotku a v druhé máme objekt, který jsme tam doplnili (v našem případě vodní příšerku). Druhou vrstvu jsem pojmenoval Priserka.

Krok 1: Zrcadlení našeho objektu

Vybereme vrstvu Priserka a pomocí CTRL+A vybereme všechny její pixely. Pomocí CTRL+C a CTRL+V ji zkopírujeme do nové vrstvy. Pojmenujeme ji Odraz. Příkazem Edit/Transform/Flip Vertical vrstvu ozrcadlíme. Pomocí CTRL+T se dostaneme do transformačního režimu a zrcadlený obraz přizpůsobíme jednak původnímu objektu (posuneme ho po něj) a také odrazům ostatních objektů. V našem případě je odraz sklánějícího se chlápka trochu výškově zkrácený. (Je to zřejmě dáno tím, že odrazy se "chovají" jakoby to byly normální objekty přilepené zespoda pod hladinou a tedy jejich vzdálenější části jsou od našeho oka/objektivu dále než odpovídající části v objektu - a tedy jsou v perspetivě menší...). Prostě jsem odraz příšerky snížil, aby její hlava i v odraze byla těsně u hlavy chlápka stejně jako je nahoře (nad hladinou).

Krok 2: Rozcupování odrazu vlnkami

Asi nejdelší část celé výroby odrazu. Pokud máte tablet jste hodně ve výhodě. Zvolíme nástroj Smudge (ikonka rozmazávajícího prstu) a nastavíme jeho sílu asi na 60%. Velikost štetce nastavíme podle velikosti vlnek - resp. podle tloušťky cár, na které je rozcupován odraz chlápka. Přesně tak teď rozcupujeme i odraz příšerky. Nejdříve natrháme její obrysy tak, aby alespoň přibližně sledovaly vlnky v podkladové fotce. Pak rozmažeme i vnitřek odrazu. Na jemnější doladění snížíme sílu nástroje asi na 30%.

Dál je nutné odraz trochu promazat a protrhat - odrazy objeků dále od hladiny se jakoby "difuzně" ztrácejí - viz odraz hlavy chlápka. Natrháme tedy i příšerku (nástrojem Eraser/Guma). A vzniklé ostré hrany zase rozmázneme nástrojem Smudge.

A to je vše přátelé.

mára (14.03.2005)
mára [18:03:12 14.03.2005]
Na kolorovani bude dalsi tutorial :)

lobodlak [14:20:04 14.03.2005]
super...ještě se naučit colorovat jako ty a bude to OK :)

Quacky [11:53:01 14.03.2005]
supr! fakt narez .)

1997 - 2005 © comX.cz