Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 The Wolves in the walls
PŘIHLÁŠENÝ: -----


Hned zkraje prozrazuji, že se jedná o comics spíše pro děti. Ale stojí za ním dvojice Neil Gaiman a Dave McKean, což jsou jména, u kterých si i přes prioritně definovaný žánr nemůžete být zdaleka jistí, že vás daný titul nezaujme.

A dá se předpokládat, že pakliže se vám líbila kniha Koralina, ať již Gaimanovým textem či McKeanovými ilustracemi, rozhodně se ani zde nebudete potýkat s nudou. Wolves in the walls jsou již třetím „dětským“ projektem této dvojice (před Koralinou stáli ještě za projektem The Day I Swapped my Dad for Two Goldfish) a od úvodní stránky z ní sálá dojem něčeho jiného, něčeho, co se od běžné tvorby odlišuje. Samozřejmě je to v první řadě vizuální stránka věci.

Dave McKean je mistr koláží a jimi tvořených obálek, které dokonalým způsobem vyvolávají všelijaké pocity, záleží samozřejmě i na náladě v jaké je pozorujete. U nás patří mezi jeho nejznámější Sandmanovská galerie. Ale pan McKean se nezabývá pouze vytvářením okouzlujících úvodních stránek, ale funguje i jako comicsový kreslíř, tedy jen do jisté míry. Ve Vlcích ve zdech je kresba pouze jednou částí jeho techniky skloubení několika forem umění, především hojně využívá částí fotografií. Kdo jeho práce dříve neviděl, tomu můžou připadat na první pohled jako pouhá změť několika věcí do jedné, ale při přečtení prvních stran musí okamžitě každému dojít, že jde o něco víc. Kresba (tedy ony koláže) perfektně navodí pochmurně temnou atmosféru a sedí k příběhu lépe než kýbl na účes Martina Maxi. Není prostě klasicky comicsová, většinou se jedná o celostránkové výlevy a jen několik je dělaných do více oken. Zkrátka McKeanova pohnutá realita krásně kontrastuje s nepochopením malé holky, o které je celý příběh.Lucy, ona mladá slečna, ví, že se v domě, kde žije spolu se svými rodiči a mladším bratrem, něco děje. Předpokládá, že jsou ve zdech vlci. Ale kdykoliv tuto informaci sdělí někomu z rodiny, nikdo ji nevěří a každý má na zvuky jiný názor. Otec si myslí, že pocházejí od krys, máma to vidí na myši a i u bratříka se dočká nepochopení. Všichni se pouze shodují v jedné věci. Pokud by byli ve zdech vlci a unikli by z nich, pak je po všem. A oni se jedné noci ze stísněného prostoru náhle dostanou…

Neil Gaiman je uznávaný spisovatel za knihy jako Američtí bohové a Nikdykde a svou slávu si vydobyl u comicsové série Sandman. Taktéž vyplodil několik dětsky zaměřených knih z nichž vyniká Hvězdný prach a Koralina, obě jsou psané jednoduchým jazykem, ale je v nich něco, co dokáže přivábit i dospělého čtenáře. Gaiman dokáže vždy zahalit své příběhy tajemstvím, které chcete podvědomě zjistit a proto čtete dál. Vlci jsou toho jen dalším příkladem. I když se obdobně nejedná o žádný složitý útvar, je v něm jisté, jen těžce s něčím srovnatelné, kouzlo. Všechny dialogy a texty jsou většinou krátké, často se slova opakují a vytváří dojem onoho zaměření jen pro mladší čtenáře. Ti si musí čtení přímo užívat, protože jistá dávka strachu na ně jistě dopadne. A pakliže patříte mezi nižší ročníky, budete se zase bavit drobným humorem nebo (a to spíše) atmosférou, jež dýchá i ze samotného způsobu letteringu, kdy jsou slova rozházeny po stránce v různých velikostech způsobem přímo nutícím k pomalejšímu či naopak svižnějšímu čtení.Wolves in the walls jsou bezesporu skvělým počtením, Neil Gaiman má stále nápady a spolu s McKeanem dali tentokrát do oběhu dílko, kde se snoubí nadpřirozeno s obyčejnými lidskými životy a také s dětskou fantazií, která bývá někdy pravdivá. A i když podobná témata se najdou v Gaimanově tvorbě zdaleka nejvíce, stále jsou nadprůměrné a neomrzí, o McKeanově kolážích lepší nemluvit a pouze se kochat, považuji je za prudce úžasné. Díky ní jsou Vlci tak fajn a odlišují se od ostatní comicsové produkce. A to patří do důležitých faktorů úspěšnosti, i když často ne té prodejnostní.
Maarv (13.04.2005)
Zack [17:53:45 14.04.2005]
Aneer: tak my se bavime o comicsech :) Ne ze by to neco menilo, Sandman je kapka v mori... A ja myslim The Day I Swapped My Dad for Two Goldfish

Aneer [09:10:01 14.04.2005]
Mick: Tos toho přečetl! .o) Co takhle Americký bohy, Nikdykde nebo Dobrá znamení? Vždyť to je něco úžasnýho, kéž by jednou moje povídky vypadaly jako jeho :o)
Zack: Jestli myslíš Koralinu, je skvělá. Kdybych už měla po státnicích tak ti to i napíšu, ale teď bohužel ...

mára [13:45:42 13.04.2005]
Image Hosted by ImageShack.us :)))

Zack [11:06:40 13.04.2005]
mara: jo, ted si tomu vyrazne pomoh...

mára [10:32:13 13.04.2005]
aaa. tady se bude flamewarovat :))

Zack [10:15:35 13.04.2005]
... takze si vlastne skoro nic necet... :))) Sandman me osobne taky nechava absolutne chladnym, nicmene ty veci, co dela s McKeanem, ty jsou ultradobry... sezen si Signal To Noise. Teda pokud jsi schopny zkousnout sofistikovanejsi zabavu nez je Lobo...

Mick [09:51:13 13.04.2005]
Nee :-)
Ale jo. Klidne jo. Jenom mi Gaiman proste nejak nesedne. Vsichni z nej delaj neco objevnyho. Ja nevim. Zatim jsem cet jen par Sandmanu, ale musim rict, ze pro me osobne nuda nuda sed sed.... Ale to je ciste muj nazor.

Zack [21:13:47 10.04.2005]
Zajimala by nekoho recenze na tu druhou dětskou knízku tehle dvojky?

1997 - 2005 © comX.cz