Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 I Die at Midnight
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Kyle Baker už naštěstí není u nás úplně neznámý autor. Jednak jsem o něm jistě už někdy psal, ale hlavně mu vyšel v Crwi kovboj Willy. Pamatovat byste si ho měli, protože má opravdu nezaměnitelný styl kresby, ale hlavně vyprávění a práce s médiem jako takovým.

Ani I Die at Midnight se neliší od jeho zbylé tvorby, snad jen že je nejkratší. Opět se jedná o velmi zábavnou akční hříčku s velmi jednoduchou pointou, ale příběhem prošpikovaným zvraty, někdy logičtějšími, jindy spíše absurdními. I tento book vypadá skoro jako storyboard, klasický comics opravdu nečekejte… to, že text je vždy pod obrázkem, nikoliv v bublinách, jak jsme zvyklí, tento fakt jen podtrhuje.

Larry dostane kopačky. Larry je mentálně nestabilní a jako řešení jeho nedobrovolného osamocení volí tedy předávkování léky během silvestrovské noci. Vše by proběhlo v klidu, to by se ale nesměla jeho expřítelkyně Muriel vrátit se slzou v oku a žádostí o odpuštění na rtech. A co teď? Ženská se mu vrátila, v žaludku se mu rozpouští tuna tablet, má čas sotva do půlnoci, není se kam vyzvracet a doktorka s protilékem je přes půlku města ve společnosti agresivního kamaráda, s kterým se právě Muriel bouřlivě rozešla kvůli Larrymu. A čas běží…

Takhle jednohubka je sice velmi krátká, ale tím pádem i velmi svižná. Všichni jsou neustále v poklusu, ale i přesto se najde čas na vypilované dialogy a drobné, spíše intelektuální vtípky, které vám sice bránici vejpůl nepřelomí, ale usmívat se budete ještě notný čas po dočtení. Scénář se tedy dá velmi zjednodušeně popsat jako „velmi příjemné čtení“.

Kresba je komplet dělaná v počítači (ruční kresba tabletem místy kombinovaná s upravenými 3D lokacemi), notně stylizovaná a výborně kolorovaná. Celkový funky nádech, který provází všechny Bakerovi barevné comicsy, se projevuje i zde. Ostatně myslím, že i vás napadne, proč člověk s takovým smyslem pro cartoon nedělá rovnou animované filmy, zvlášť když jeho comicsy bez výjimky vypadají jako příprava na takový film, stejně tak i jeho styl kresby víc připomíná animovaný film než cokoliv jiného.

Celkově tenhle pamlsek rozhodně můžu doporučit všem, kteří mají rádi inteligentní humor. Jako preview Bakerovi tvorby je to vstup asi nejvhodnější…

Scénář a kresba: Kyle Baker
Vydalo Vertigo/DC Comics v roce 2000
Zack (25.04.2005)
Zack [21:11:20 25.04.2005]
nasel jsem tu starsi recenzi :) http://www.comx.cz/clanek.php?id=9

winnossa [17:39:39 25.04.2005]
hmm nam mnam ... to vypada zajimace.

1997 - 2005 © comX.cz