Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Sin City – město hříchu (film)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
To, že je Sin City zajímavý film nepotvrzuje jenom způsob, jakým byl film natočen (kompletně před zeleným pozadím, prostředí bylo vytvořeno až v počítačích. Prakticky stejně jako nedávný Svět zítřka), ale i fakt, že na natáčení se podíleli hned tři režiséři. Jako první samozřejmě Robert Rodriguez (Desperado, Spy-Kids), který k projektu a ke spolurežii ukecal i tvůrce předlohy Franka Millera a nakonec také přizval i nikoho menšího než svého odvěkého kámoše Quentina Tarantina (teď si fakt nevzpomenu, co ten zrovna natočil:), který měl na starosti jednu scénu, aby si mohl konečně vyzkoušet digitální hračky. I přesto, že jeden snímek má tolik režiséru, však neznamená, že je kdovíjak perfektní. A to Sin City bohužel opravdu není. Ale vezměme to pěkně po pořádku.Film začíná epilogem, jenž Rodriguez natočil podle povídky Zákazník má vždycky pravdu. Jde vskutku o úchvatný začátek – scéna, kdy žena v červených šatech přichází na balkón a dívá se na noční černobílé Město hříchu, je opravdové žrádlo! A potvrzuje to i dobrý Josh Harnett ve své miniroli.
Dalším příběhem, kapitolou ve filmu je Drsný sbohem: Největší drsňák v celém Sin City Marv (skvěle obsazený Mickey Rourke) nachází ráno ve své posteli mrtvou Goldie, překrásnou ženu, která se s ním jako první a nejspíš i jako poslední vyspala zcela zadarmo. Rozzuřený Marv už nemá, co ztratit, vydává se okamžitě po stopách vraha a je připraven na jedno jediné – jatka! Příběh není zas tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá, ale to již zasvěcení fanoušci samozřejmě vědí. Drsný sbohem je pro mě osobně nejlepší částí celého filmu, ale bohužel není bez chyb. To, že se Sin City otrocky věrně drží předlohy, je sice pěkné, ale na druhou stranu v některých momentech i dosti nudné. Sledování myšlenkových pochodů hlavních hrdinů je v komiksu sice jednoznačně klasická a výborná záležitost, ovšem ve filmu nikoliv. Pozorovat každou chvíli Marva a ostatní, jak si neustále mluví pro sebe, je na filmovém plátně kolikrát skutečná hrůza. Nic z toho však nemění na tom, že Elijah Wood je v roli nemluvícího kanibala opravdový borec!Jako druhý se představuje příběh Velká tučná zabijačka: Dwight (neživoucí a maximálně toporný Clive Owen – komiks jsem nečetl, tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně (?)) nese podíl na vraždě zkorumpovaného policisty Jackieho (výborný Benicio del Toro s téměř nelidským hlasem) v tzv. Starém městě, kde vládne gang nebojácných prostitutek, a proto se za každou cenu snaží zabránit válce mezi oním gangem a policisty, kteří chtějí smrt jednoho ze svých členů řádně pomstít…
Velká tučná zabijačka je jednoznačně nejhorší částí celého filmu! Největší podíl na tom má již zmiňovaný příšerný (pro mě to bylo tedy utrpení) Clive Owen a výsledný dojem nespravuje ani velmi vtipná scéna se smrtí onoho policisty (komiksová nadsázka se zde rozjíždí skutečně naplno), či ještě lepší scéna v jedoucím autě, kdy Dwight trpí halucinacemi a zdá se mu, že mluví s vedle sedícím Jackiem, který má mimochodem skoro useknutou hlavu a část pistole zabodnutou v hlavě (právě tuto pasáž točil Tarantino).
Poslední kapitolu filmu tvoří story podle komiksu Ten žlutej parchant: Ve městě řádí pedofilní vrah jménem Rourk (překvapivý malý trumf v podobě Nicka Stahla – John Connor ze třetího Terminátora) a jediný, kdo může vraždy zastavit a malou Nancy zachránit je „jedinej poctivej polda v celým Sin City“ Hartigan (přesvědčivý Bruce Willis). Ten po dosti krvavém (nebojte, krev je tu většinou bílá) incidentu vítězí, Nancy je v pořádku, ale jelikož Rourk byl syn stejnojmenného mocného senátora, Hartigan je sám obviněn jako vrah a pedofil a je ihned poslán do vězení. Po osmi letech se jako zestárlý děda (už ne moc přesvědčivý Willis) vrací, znovu se setkává s již dospělou Nancy (kočka = Jessica Alba), ale něco stejně není v úplném pořádku – mladý Rourk nezemřel a po řadě operací se jako žluté páchnoucí monstrum vrací na scénu, aby vykonal svou pomstu.
Ten žlutej parchant je druhou nejlepší částí filmu a to hlavně díky originálnímu záporákovi (Žlutý parchant vás bude strašit ještě dlouho), svižnému příběhu, pohledné akci (krátká, ale zato vynikající automobilová honička + odporné působivé finále) a nakonec i přece jenom kvůli tomu Willisovi.Shrnuto, sečteno, vynásobeno i vyděleno – s čistým svědomím už tedy konečně můžu prohlásit, že Sin City je nadprůměrný film. Bohužel však jen lehce nadprůměrný. Po vizuální stránce je naprosto dokonalý, ale jak už bylo řečeno - maximální věrnost předloze je sice pěkná věc, jenže Sin City by prostě více slušela klasická podoba (normální scénář na motivy komiksů, odstranění ve filmu zbytečných scén, atd.). Věrnost je tu zkrátka spíše na škodu. Komiks a Film tedy i nadále (navždy) zůstávají dvě odlišné věci a Robert s Frankem si to časem musí uvědomit. Nedá se nic dělat, hoši…
Ondra (03.08.2005)
whitedragon [06:28:21 02.12.2005]
Hele jako fajn...nechci ti do toho kecat, ale kdyby (jak říkáš) odstranili zbytečný scény, tak by ten film měl sotva hodinu :-)) a to si myslim, že je celkem krátký. Jinak ještě dodatek- říkám to všem a řeknu to i tobě: až dokážeš aspoň polovinu toho, co dokázali lidi, který se okolo tohodle filmu a komixu motaj, tak si stěžuj, že se ti něco nelíbí. Fakt respektuju tvůj názor, ale v zásadě s nim nesouhlasim.Měj se a neber si to osobně

crwemil [10:14:46 03.10.2005]
Komixy ze Sim City mám pochopitelně načtené do posledního písmenka, mám tedy na mysli Sim Citiovky vydané u nás, včetně opětovného vydání knihy Drsný Sbohem, ale film jsem bohužel neviděl, takže si ho budu muset pořídít na DVD až vyjde, ale myslím si, že převádět komixy do filmu, byť by film se i docela poved není příliš vhodné. Jejich masovost začíná, alespoň mě dost otravovat. A upřimě i velice slibné projekty většinou naprosto vyšumí (Blade). Hollywood by se měl radši starat o věci co mu jdou než se narvat do média, kterému nerozumí a rozumět snad i nikdy nebude. Bilance špatných komixivých filmů, oproti peckám je až příliš vysoká. A hlavně Hollywood tím przní docela příjemnou záležitost, jakým komix ve své podstatě je.

SCYTHER [02:34:46 24.08.2005]
skvelej film IMO
9/10

Nadyzajn [19:55:05 05.08.2005]
Mne se to libilo...
A je to urcite tim, ze sem ten komiks necetl :)

Mick [14:52:39 05.08.2005]
Ted nevim, ale neni to "Roark" Rourk(e) je ten typek, co hraje Marva.

Jinak moc neverim tomu, ze kdyby Sin City bylo udelane jak navrhujes, ze by to stalo za koukani. Podivej se na Frank Miller´s Robocop a film Robocop 3. Ano, tak zasadni vliv na film ma produkce. Jedno prumerny komiks, druhe podprumerny film.

Sin City ma podle me 2 velke chyby. 1) Jessica Alba 2) Big Fat Kill. Prostredni pribeh mel byt A dame to kill for. A pak by to bylo ok. Ale i tak. Nadprumerny film.. :-) jak rikas...

Erich [15:35:12 04.08.2005]
Musim trochu nesouhlasit, co se tyce Clive Owena v roli Dwighta. Podle me je ve filmu vybornej. Ale kdo me teda totalne dostal byl Benicio del Toro. Postave Jackieho dodal rozmer, ktery nema ani v komiksu. V jeho podani pusobi opravdu demonicky. Je to mensi role, ale mne utkvela v hlave nejvic, protoze me ten borec prekvapil. On je ostatne vybornej ve vsech filmech.

luhla [20:26:30 03.08.2005]
konecne jedna recenze sin city, pod kterou se muzu podepsat.
dodal bych jeste, ze nepresvedcive byly temer vsechny zenske ze staryho mesta


1997 - 2005 © comX.cz