Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Atlantida #1 - Sheba
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Výzkumná mořská plošina Atlantea patřící milionáři Thornovi objeví na dně Atlantiku pozůstatky pradávné Atlantidy. Samotný Thorn se rozhodne připojit k výzkumnému týmu a město prozkoumat. Neuposlechne varování paní Smithové, která je silným médiem a promlouvají skrze ní duchové, aby nechal Atlantidu na pokoji a sestoupí do hlubiny. Tam probudí prastarou moc ztělesněnou v podobě krásných nahých dívek obřích rozměru. Vzápětí nato se lidská civilizace ocitá v nejstrašnějším ohrožení, jaké ji kdy potkalo. Pomoct už můžou jenom mrtví.

Scénář staví především na tajuplné atmosféře a záhadných mocnostech, které stojí v pozadí dění. Je trochu přímočarý a snadno předvídatelný, nastoluje základní zápletku, ale nic nevysvětluje. (Tento postup možno srovnat se sérií Methaton, jejíž scénář pochází od stejného autora.) Dobře využívá krátké a úsečné dialogy, nepřímá řeč prakticky chybí. Pokusy o komické scénky vyznívají příliš násilná a nadbytečná a kazí celkovou atmosféru. Žánrově možno sérii hodnotit jako sci-fi s vysokým podílem záhadologie ve stylu Dänikena.

Kresbu možno charakterizovat jako dobrého reprezentanta evropské školy. Je přehledná a stručná, dobře se jí daří vystihovat pohyb i mimiku postav. Charakter scénáře dává dostatek prostoru k experimentování s kompozicí stránky i jednotlivých obrázků. Z barev převažuje žlutá, červená a oranžová, což nesvědčí všem obrázkům úplně nejlíp. Pokud jde o nadbytek nahých ženských těl, je těžké rozhodnout, nakolik je to zásluha scenáristy a nakolik kreslíře.

Verdikt: Průměr. Hodně bude záležet na tom, jak se série vyvine jako celek. Zajímavé jsou jisté nepatrné náznaky možné spojitosti s dalšími autorovými sériemi.

Scenář: Froideval
Kresba: Angleraud
Původní vydání: Editions Glenat, 1997
Polské vydání: Amber, srpen 2002
Turlogh (03.12.2002)
1997 - 2005 © comX.cz