Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Fury
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Antimilitaristé všech zemí, třeste se!

Takovým sloganem by se dala uvést jedna z posledních minisérií výborného scénáristy a úchyla na plný úvazek v jedné osobě, Gartha Ennise. Ten se po skončení svých regulérních řad Preacher a Hitman u vydavatelství DC Comics rozhodl, že spíše než novou řadovku raději začne dělat minisérie, a pokud možno hned několik najednou. S kreslířem Johnem McReou udělali pro Marvel Comics nepříliš povedenou dvoudílnou minisérii o zeleném magorovi jménem Incredible Hulk: Hulk Smash (mimochodem, film na motivy comicsu by měl mít premiéru někdy v létě 2003), pro Image společně s Amandou Conner (21 Down) vychytávkový minibook The Pro o superšlapce, která je obdařena "zvláštními schopnostmi" (skutečně doporučuji, parádní zábava), výtečnou sérii válečných kraťasů pro DC, nazvaných War Stories (každý příběh kreslil někdo jiný, jen namátkou např. John Higgins známý z Hellblazera nebo Chris Weston- Enemy Ace s Ennisem, Ministry in Space s Warrenem Ellisem) a v neposlední řadě po Hulkovi druhou minisérii pro Marvel Comics o vysloužilém válečném veteránovi s páskou přes oko a věčně načuřeným výrazem v obličeji, nazvanou Fury.

Nick Fury byl jedním z nejdůležitějších mužů v mezinárodní organizaci SHIELD, udržující mír na celém světě ne vždy mírovými prostředky. Co se špionáže, válečných výprav a umění zabíjet týče, byl a je i přes padesátku na krku stále tím nejlepším- problém je ale v tom, že nemá s kým bojovat. Najednou Amerika "kamarádí" s Rusy, všechno ovládají počítače a slizký byrokrat je na každém kroku, což Furymu nijak nezvedá náladu. Navíc musí pečovat o pubertálního debila Wendela (garantuji vám, že při scéně "Doooon´t fuck with Wendeeeel!" se vám po ksichtu rozmázne spokojený úsměv uspokojeného…no, prostě uspokojeného:o), syna svého padlého spolubojovníka a přítele, takže není divu, že se rád nechá vyprovokovat k "takové menší akci" svým dávným nepřítelem Rudim Gagarinem. Menší akcí je v tomto případě rozuměna demolice jednoho ostrova, počet mrtvých dosahující opravdu vysokých čísel, přepadávání konvojů, všudypřítomné výbuchy, souboje na nože a nálety bombardérů.

Musím říct, že ač Ennis v tomto 160-ti stránkovém booku prakticky jen vykrádá sám sebe, tak jsem si jeho Furyho skutečně oblíbil. Své oblíbené téma válečného konfliktu nápaditě promíchává s pro sebe typickým černým, případně těžce cynickým humorem, vytrvale shazuje byrokratické náfuky (slizký nadřízený Furyho jménem Li je v tomhle směru opravdu nepřekonatelný) a vytváří do určité míry reálně působící postavy, k čemuž mu pomáhají i výborně napsané dialogy. Pomalu buduje atmosféru, která působí do poloviny booku spíš jako špionážní thriller (dochucený pořádnou dávkou úchylného humoru a hlášek ala Ennis), aby pak na posledních čtyřiceti stránkách razantně přidal na tempu a rozjel napínavou krvavou akci, vrcholící soubojem Furyho s Gagarinem na bombardované letištní dráze.

Scénář je ale jen polovina úspěchu- jak je známo, Ennis si pro spolupráci často vybírá svérázné, ale až na výjimky jen do lehkého nadprůměrů patřící kreslíře. Ovšem tentokrát vybral Darricka Robertsona (Transmetropolitan, Punisher) - parádní fázování, smysl pro nadsázku, promakané obličeje a dynamická kresba, to jsou atributy, které ho v současnosti řadí do světové špičky. Kresbu mu inkeroval Jimmy Palmiotti (Daredevil, Punisher, Gatecrasher), oproti Transmetropolitanovi má díky tomu trochu jiný výraz- je přidáno čar i detailů a jako celek vyznívá kresba temněji, ale pořád jde poznat, že se jedná o Darricka Robertsona. Vychutnává si každou stránku, každičký panel, jeho kresba je skutečně detailní a zároveň naprosto přehledná…a takovým způsobem bych mohl chrlit superlativy ještě hodně dlouho. Obálky dělal klasik Bill Sienkiewicz, co k tomu dodat? Jsou výborné.

Fury vyšel jako jedna z prvních minisérií pro tvrdší odnož Marvelu, nazvanou MAX Comics, a oprávněný úspěch udělal cestičku dalším projektům Gartha Ennise pro Marvel (uvidíme je v roce 2003). I když Ennis často vykrádá sám sebe, tak tentokrát to dělá s noblesou a lehkostí, kterou by mu mohl leckterý scénárista závidět. Podařilo se mu společně s Darrickem Robertsonem vytvořit zábavný comics, poctu akčním filmům a tvrdým chlapům, jako je Nick Fury. Pokud nejste zarytý odpůrce násilí nebo hipík, pak si tenhle book rozhodně přečtěte- stojí za to.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: Darick Robertson
Vydal v roce 2002 Marvel Comics pod hlavičkou MAX Comics
Kenny (22.01.2003)
hans [16:34:59 26.01.2003]
no, abych se priznal necekal jsem, ze si toho prispevku nekdo vsimne. ale aspon je videt, ze se tady o to nekdo stara :)

Zack [19:04:50 25.01.2003]
no jo, prudile :)

hans [16:25:43 24.01.2003]
budte te lasky a opravte tu bIrokracii v te upoutavce :)

1997 - 2005 © comX.cz