Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Spider-Man – Odhalení
PŘIHLÁŠENÝ: -----

Komiksový Dracula jménem Morlun je již minulostí, ale Spider-Mana čeká ještě něco mnohem horšího. Mimo to, že stará dobrá teta May odhaluje Peterovo pavoučí druhé já, z chudých ulic New Yorku se začínají ztrácet děti, konkrétně feťáci a děti bez domova. Zkrátka děcka, které už nikdo nebude nikdy hledat. Výjimkou Spider-Mana, jehož nové dobrodružství ho staví proti záhadnému protivníkovi, který se dokáže udělat nehmotným, a aby ho Spidey porazil, musí se dostat hluboko do tzv. astrálního světa, kde se mj. skrývá i jedno malé pavoučí tajemství…

Navázat na zdařilý Návrat by pro obyčejného scénáristu jistě nebyla žádná hračka. J. Michael Straczynski ovšem není obyčejný scénárista. V Návratu předvedl zajímavý příběh, zbrusu nového a zatraceně originálního záporáka a humor plný nezapomenutelných hlášek. A právě tohle všechno Straczynski v Odhalení opakuje s ještě větší svěžestí než předtím. Příběh začíná jako čistokrevné drama – tetička May se musí vypořádat s faktem, že Peter je prostě Spider-Man. Tuto pasáž rozvádí scénárista do mnoha dialogů, ve kterých ovšem nenajdete ani špetku patosu či přeslazenosti, naopak jsou napsány tak, aby se braly vskutku vážně, což Straczynski umí jako málokdo. Po úvodní dramatické části přichází na řadu konečně akce. A znovu brilantní! Z chudé čtvrti se ztrácejí děti a Spidey musí zasáhnout dřív než bude pozdě. Souboj s úhlavním záporákem Shadem je jedinou větší akční scénou v celém komiksu, o to více si ho však vychutnáte. Vše Straczynski navíc ještě koření humorem, který je vždy ve správnou dobu na správném místě (např. výborná scénka, kdy si nervózní Spidey neustále opakuje větu „Jednou podle mě natočí film“) a např. já osobně si nepamatuji, kdy jsem se naposledy u komiksu takhle nasmál.Mistr Straczynski nepolevuje ani v závěru, kdy sice finále v astrálním světě může na někoho působit až moc fantasmagoricky, ale ono „malé pavoučí tajemství“, jenž je teprve tím pravým odhalením s velkým O, je zkrátka dokonalým vodítkem na další díl s názvem Dokud hvězdy nezhasnou.

Ke všem zmíněným kladům si ještě přičtěte tradičně vynikající líbivou kresbu Johna Romity jr. v čele s údernými barvami od Dana Kempa, zdařilý (zejména co se týče vtipných hlášek) překlad Jirky Pavlovského, a o zábavu máte postaráno. Není co řešit!

Scénář: J. M. Straczynski
Kresba: John Romita jr.
Inker: Scott Hanna
Barvy: Dan Kemp a Avalon Studio
Překlad: Jiří Pavlovský
Vydala Crew v roce 2005, 329 Kč
Ondra (30.12.2005)
mára [19:34:03 04.01.2006]
jo, matkopatku, nebud hnusnej

fullman [09:10:15 04.01.2006]
Musím nesouhlasit. Kresba je v pohodě. Jsem velký fanošek J. Romity jr. a líbí se mi


matkotapko [15:03:18 31.12.2005]
ale ta kresba je fakt hnusna

1997 - 2005 © comX.cz