Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Alice Cooper: Poslední pokušení
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Comics book Poslední pokušení vznikl jako vedlejší produkt spolupráce zpěváka Alice Coopera a spisovatele a scénáristy Neila Gaimana nad přípravou alba Last Temptation (které údajně patří k těm Cooperovým nejlepším). Obě jména není jistě potřeba nijak zvlášť uvádět, Cooperův zjev a image je myslím znám dostatečně a Gaimanovi zas u nás nedávno vyšel první díl ze série Sandman. Oba spojovala hlavně láska k béčkovým hororům italské produkce a velmi podobný vztah k hororové látce vůbec. Album bylo hotovo, začala produkce a marketingová mašinérie a Gaimanovi bylo asi líto zahodit docela zajímavý příběh, který svou jednoduchostí, ale přesto působivostí, prostě chtěl nacpat i do comicsu. Přizval si malíře Michaela Zulliho a vznikla třísešitovka Poslední pokušení.

Když už jsem zmínil onu jednoduchost příběhu, tak se koukneme na zoubek scénáři. Neil Gaiman patří mezi ty zkušenější autory, kteří mají vlastní vyhraněný styl vyprávění. Patří také k těm inteligentnějším, kteří se vydávají na neprobádanou půdu jen velmi zřídka. A tak asi nikoho nepřekvapí, že Poslední pokušení je lehce hororová záležitost, která spíše než na mystiku a pohádkovost (případ to Sandmana) sází na jednoduchý model ustrašeného hošíka postaveného před všemocnou zrůdu, která nakonec prohraje psychologický souboj tím nejblbějším způsobem, jaký vás napadne. Tím nechci říct, že by onen příběh byl špatný. Dokonce bych ho nepovažoval ani za průměrný. Na velmi malém prostoru (což je Gaimana vcelku řídký jev) dokáže přesně vystihnout onu tíživou atmosféru iracionálního strachu, který má každý v sobě. Člověk většinou nebojuje s něcím konkrétním, pouze se stíny, kterým dává tvar jeho fantazie. A o tom prostě Poslední pokušení je. O strachu, který se dá porazit lusknutím prstů. Výsledek je velmi příjemný a to i přesto, že si na hororech nepotrpím a béčková italská filmová škola mi říká asi tolik, co subatomární mechanika částic.

Kreslíře si Gaiman vybíral sám a musím jedině souhlasit s tímto výběrem. Zulli je vykreslený malíř s velmi pěknou hyperrealistickou kresbou, navíc se smyslem pro detaily, perspektivu. Velká část příběhu je vyprávěna mimikou postav, a pokud by toto kreslíř nezvládl, bylo by Pokušení naprosto podprůměrnou záležitostí. V Zulliho případě, ale nehrozí placaté bezvýrazné postavy, jedna neodlišitelná od druhé. Navíc to, že book vyšel černobíle (vlastně hnědožlutě), bylo nutné vyvážit dostatečně kvalitní prací s jednou barvou, šrafůrou. Jakkoliv si kresbu obracím ze všech stran, chyby mě nenapadají.

Překladu se ujala Dana Krejčová, kterou už český comicsář velmi dobře zná ze Zázraků. Opět odvedla velmi dobrou práci. Místy se zdá překlad lehce kostrbatý, ale po nahlédnutí do originálu vám dojde, že on je ten text trochu přehnaný i tam. Nevim nakolik to je "vina" Gaimana, či zásahy trochu ujetého Coopera.

Ani po technické stránce se nedá Comics Centru nic vytknout, lettering Martina Trojana je jako vždy perfektní, pevná vazba se stává samozřejmostí, nechybí ani záložka. Ještě k oné vazbě. Nikdy bych nevěřil, jak book může prokouknout, když místo jako užmudlaný sešítek vyjde v pevných deskách s pěkným přebalem. Opravdu dvě naprosto odlišné záležitosti.

Takže doporučení závěrem. Pokud se smíříte s cenou (349,- v obchodech a 299,- pro členy Clubu), není důvod, proč byste neměli Poslednímu Pokušení mít.

Scénář: Neil Gaiman (ve spolupráci s Alice Cooperem)
Kresba: Michael Zulli
V české verzi vydalo Comics Centrum v roce 2003
Zack (03.02.2003)
ogre [09:33:44 17.02.2003]
No konecne som to cez vikend preluskal ..... hmmm, pripadalo mi to dost slabe, povedal by som prilis americke :-( Som sklamany.

Zack [22:37:55 04.02.2003]
willis: cerpal sem z predmluvi, je to dost mozny... dik (asi se tam mluvi o singlu)

willis [13:55:59 04.02.2003]
je to maličkost ale....album A.Coopera se přímo jmenuje Last Temptation, Lost in America je písnička z toho alba.

ogre [13:29:04 03.02.2003]
Dufam ze neolutujem svoje bubaciky :-)

Zack [13:16:40 03.02.2003]
350,- neni malo... ja bych to za to dal, ale prislo mi fer to zduraznit...

ogre [12:41:23 03.02.2003]
Zack, paci sa mi tvoja veta: Pokud se smíříte s cenou (349,- v obchodech a 299,- pro členy Clubu) - 349 Ck je vela ? Skus si to prepocitat na Sk :-) (pre nazornost 349 Ck = 468 sk, 299Ck = 400 Sk)

1997 - 2005 © comX.cz