Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Black Panther: The Client
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Navážet se do negrů, to už tak nějak patří k věci. V soukromí, samozřejmě. Do světa to vykřičí jen málokdo, a to dokonce i u nás, kde toho od černošské menšiny až tolik nehrozí (leda by se oba zdejší Afročeši dali dohromady a ukázali neukázněnému odvážlivci, zač je v Súdánu bramborová placka). V Americe, zemi černochů a latinoameričanů, je to ale zcela jiná písnička. Zkuste někde nahlas urážet černou "menšinu". Neprojde vám to, to si piště. Leda, že byste byl sám černoch.

A to je přesně případ Christophera Priesta. Přesně toho Priesta, který se ve svých jednadvaceti letech stal prvním černým editorem u některého z velkých comicsových vydavatelů (Marvelu). Toho Priesta, který pak prošel snad všemi významnějšími marvelovskými řadami, zakoketoval s negerskou odnoží DC (Milestone) a pomohl jí k brzkému krachu (což je jen logické, černoši obvykle comicsy nečtou, protože by pak nestíhali hip hop, to mohlo dojít snad i generálům v DC, řekl bych), mihl se Vertigem i klasickým DC, nascénářoval pár pecek pro některá menší až nezávislá nakladatelství (např. úžasný Quantum a Woody pro Acclaim), a to vše jen proto, aby se s kreslířským veteránem Markem Texeirou (Punisher, Wolverine, X-Men, Ghost Rider) sešli u pětidílné minisérie Black Panther: The Client.

Co si budeme nalhávat: černošský superhrdina s krycím jménem Black Panther, občasný člen slavného týmu Avengers, je vcelku na pytel. Ovšem - jak je u titulů zařazených do prestižní řady Marvel Knigths zvykem - The Client je zcela jiná káva. Priest dodal nabušenou story (z klasických priestovských atributů schází jen pár pořádně antinegerských hlášek, zato maximálních hodnot dosahuje nelinearita a roztříštěnost děje + porušení časové linie vyprávění, dost pobaví spousta odkazů, hlavně filmových, přičemž ani velký Quentin T. nepřišel zkrátka), Texeira přidal svou klasickou agresivně nadrásanou tužku. Když připočteme, že ho u Marvelů konečně pořádně okolorovali, není co řešit. The Client je prostě super začátek reinkarnace omšelého Black Panthera, který jsem já osobně přečetl hned třikrát (spoustu hlášek a vychytávek si prostě napoprvé nevychutnáte). Na druhou stranu ani takováhle pecka Black Pantherovi nový život nevdechla a klasická série už je zase ona dobře známá nuda čtvrté cenové kategorie. Obvykle tak nečiním, ale tentokrát si to nenechám ujít a oblažím vás překladem zcela první bubliny minisérie: "Předchozí děj: Buster, krysa velká tak, že byste si ji mohli osedlat, nepřestával panáčkovat. Klient a jeho ochranka před chvilkou zrovna synchronizovaně odešli oknem a nechali mně, Everetta K. Rose, velvyslance všech zbytečných bílých chlápků, aby se postaral sám o sebe uprostřed znepřátelených kmenů na sídlišti Leslie N. Hilla. Zuri právě začal s třetím opakováním příběhu o tom, jak velký bůh T'Chaka vyhnal bílé ďábly ze své starobylé vlasti. Koupelna neměla dveře. A já neměl kalhoty."

Právě takhle začíná představení chudáka Everetta K. Rosse, sedícího bez kalhot na záchodové míse, který musí svým nadřízeným na ministerstvu zahraničních věcí vysvětlit, jak to vlastně bylo s tou návštěvou wakandanského krále (a.k.a Black Panthera). A že je co vysvětlovat - jak přišel Everett o kalhoty a co sám Ďábel žádal za nové, jak se Everett zúčastnil bahenních zápasů nahoře bez, kdo zabil černošskou holčičku, kdo je to Achebe, který za nepřítomnosti krále ovládl nejvyspělejší zemi na světě (pro vás nedovtipné: africkou Wakandu), kdo si spletl Ďáblovo srdce s podivnou okurkou a sežral ho k obědu a proč nejezdit pro státní delegace v dvousedadlovém kabrioletu. A samozřejmě spoustu dalších a dalších věcí, protože 110 stránek Klienta je akcí a překvapivými zvraty narvané až po okraj.

BP: The Client lze vytknout jedinou věc: Priest se zřejmě zastyděl za své předchozí literární útoky proti vlastní rase a tak cca pětinu minisérie zabírá vcelku nezáživné vyprávění z historie úžasné Wakandy. Což vcelku nasere. Ale jinak klobouk dolů.

Scénář: Christopher Priest
Kresba: Mark Texeira
V roce 1999 vydal Marvel Comics
litos (07.02.2003)
1997 - 2005 © comX.cz