Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 comiCZcon se blíží!
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Pro začátek faktografie, co, kde, kdy a podobně.

Akce dostala tentokrát název comiCZcon 2003. Návaznost na Comiczcon 2000 a Comxcon 2002 je možná trochu nejednoznačná, ale nenechejte se zmýlit, jedná se skutečně o třetí ročník stejné akce. Kdoví, s trochou štěstí a dobré vůle už možná tento název zůstane pro další ročníky zachován. Anebo si naopak uděláme tradici z tohoto "matení nepřítele" a budeme con každý rok přejmenovávat. To se ještě uvidí.

Akce se uskuteční 18.ledna 2003, což je sobota, takže si všichni hleďte najít čas bez zbytečných a nepřesvědčivých výmluv. Začínat se bude +/- v 10:00, ale znáte to, kdo by tak brzo ráno vyvíjel nějakou přemrštěnou aktivitu, že, takže opravdový frmol očekávejte až trochu později. Pokud tam tak dlouho někdo vydrží, potáhneme to klidně až do půlnoci (což je maximální horní hranice, kterou městská část povoluje, abychom nerušili odpočívající pokojemilovné občany), organizovaný program však určitě neočekávejte déle, než do nějakých devíti-desíti hodin večer.

Místem konání je klub Mlejn, což je velice útulné a hlavně z loňska prověřené místečko. Pokud by někoho zajímala přesná adresa, tak ta kamenná je Kovářova 1575, Praha 5 - Stodůlky a internetová www.mlejn.cz. Ač se to na první pohled může zdát docela z ruky, doprava tam není zas tak komplikovaná. Asi nejlepší variantou je vystoupit z "žlutého" metra linky B v stanici Luka a dojít těch pár metrů (odhaduji 400-500, nic, co by vás zabilo) pěšky podle plánku. Ti výjimečně líní můžou popojet jednu zastávku autobusem 225, výstupní zastávka Kovářova. Můžete tam též dojet autobusem 174 z Hradčanské, nebo autobusem 130 z Anděla a k dispozici je i noční autobus číslo 508, který ale nejspíš nebudete nuceni využít. Veškeré detaily o dopravě najdete taky na zmiňovaných stránkách klubu Mlejn.

Teď, když víte co, kdy a kde se bude konat, možná vás bude zajímat, na co se máte těšit. Nuže, to je velice prosté. Netěšte se na nic. To pro případ, abyste pak nebyli zbytečně zklamáni. Pokud by vás ovšem zajímalo, na co se máte připravit, taky vám snadno poradím. Připravte se úplně na cokoliv.

Tak, a teď vážně. Program samozřejmě nějaký bude (přinejmenším někteří organizátoři (já) tomu pořád ještě pošetile věří), ale jeho přesná struktura zatím není známá. Prozradím jenom několik vybraných podrobností:

přednášky - tak například definice pojmu "Comics jako umění" očima Vojty, stručný ale vyčerpávající referát "Polský překladový a původní comics v roce 2002" v podání tandemu Turlogh&Keporkak, problémy a zádrhele při "Překládání comicsů" podle zkušeností Viktora Janiše a Honzy Kantůrka, a další

besedy a panelové diskuse - nad "Budoucností českého comicsu" se zamyslí přední zástupci domácí comicsové scény, o sporu "Kresba versus scénář" promluví ti, kteří mají přímou zkušenost se spoluprácí kreslíře a scenáristy, no a pokud bude zájem, bude se diskutovat i o čemkoliv jiném

manga - japonský comics dostane tentokrát samostatnou sekci a samostatnou místnost (i když nezaručujeme, že občas neprosákne i do hlavního sálu). V celodenním paralelním programu zajišťovaným českým Manga Klubem se kromě promítání celé řady notoricky známých i úplně neznámých anime seriálu a filmů, objeví i několik přednášek na různá témata s Japonskem a mangou úzce související.

výstava - všechny dostupné i nedostupné plochy budou k dispozici pro prezentaci prací českých (nebo i zahraničních) kreslířů. Do tohoto bodu programu se můžete sami zapojit. Pokud máte zájem představit svoji tvorbu shromážděné comicsové veřejnosti, neváhejte napsat na adresu admin@comx.cz a domluvit se na detailech.

kreslení na živo - vybraní autoři předvedou svoji schopnost stvořit přímo před zraky kibiců krátký comics na zadané téma. Nejlepší kousky se pak stanou lákadlem večerní dražby

prodej comicsů a burza - mnoho návštěvníků zřejmě ocení možnost rozšířit svoji sbírku o prakticky jakýkoliv česky vydaný comics poslední doby. Z nabídky specializovaných prodejců vás možná zaujme i některá cizojazyčná publikace a v rámci burze se naopak budete moct zbavit věcí, které vám na poličce jenom zabírají místo.

soutěž - o něco interaktivnější formou než po minulé roky bude koncipovaná vědomostní soutěž o comicsové ceny. Soutěžící se tentokrát podstatně víc zapotí, ale hlavně, poskytnou mnohem víc zábavy škodolibému publiku.

comiCZ award 2002 - vyhlášení výsledků prestižní české ceny. Jednotlivé kategorie a nominované tituly najdete brzo i zde.

a mnoho dalšího…

To je asi prozatím vše, co se odvážím z chystaného programu prozradit, aniž bych si sám pod sebou zbytečně podřezával větev přemrštěnými a později nesplněnými sliby (výjimkou je snad jen kolonka "a mnoho dalšího…", ale to risknu, to se píše všude). Veškeré další informace a upřesnění najdete na těchto stránkách v podobě průběžných aktualizací. V případě nejasností, nebo jakýchkoliv návrhů, nápadů, připomínek apod., vylévejte si srdce na adrese turlogh@comx.cz nebo admin@comx.cz.

Domluvil jsem. Howgh.

P.S.: comiCZcon 2003 vzniká v kooperaci českých comicsových e-zinů COMX.cz, KOMIKS.cz a MANGA.cz
Turlogh (03.12.2002)
1997 - 2005 © comX.cz