Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Kurt Busiek’s Astro City – Family Album
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Základní myšlenka Busiekovy série Astro City je jednoduchá. Kdesi v Americe leží město (docela veliké město) vystavěné kolem zasněžené hory. V mnoha ohledech se na první pohled nijak neliší od ostatních měst; žijí a pracují v něm lidé, funguje infrastruktura, vybírají se daně. Na druhý pohled vás ale zarazí množství podivných postaviček navlečených v barevných kostýmech, které se prohánějí po obloze aniž by je obklopovalo letadlo, skáčou ze střechy na střechu bez použití trampolíny, nebo se kolem sebe ohánějí podivně vypadajícími udělátky, z nichž některé jsou nejspíš myšlené jako zbraně. Astro City je prostě plné hrdinů, těch se superschopnostmi, i těch, kteří handicap „normality“ dohánějí množstvím technických pomůcek. Jejich společným cílem je potlačování kriminality a zachraňování světa před padouchy se superschopnostmi, ale (bez diskriminace) i těmi, kteří handicap „normality“ dohánějí množstvím technických pomůcek.

Možná si řeknete: „No a co jako? Superhrdinové v kostýmech, pche! To jsme již viděli nesčetněkrát.“ Ano i ne. Je pravda, že Gotham, Metropolis nebo marvelovský New York jsou superhrdinů také plné, přece jen však v nich nedosahují takových koncentrací, no a především – a to bych viděl jako podstatný rozdíl – lidé si na ně tak nějak pořád úplně nezvykli. Naproti tomu v Astro City jsou superhrdinové přijímáni jako běžná součást života, nikdo se nad nimi nepozastavuje, nehaní je ani nijak extrémně neoslavuje. Jsou prostě tady, dělají si svou práci jako každý druhý a toť vše.

Nádherně je tento přístup vyjádřen v prvním příběhu s výstižným názvem „Welcome to Astro City“ (Vítejte v Astro City), ve kterém se do města přistěhuje nová rodina, rozvedený otec se dvěmi malými dcerkami. Hned první večer jsou svědky téměř apokalyptické bitvy mezi spojenými silami místních superhrdinů a Tunderheadem, někdejším bohem bouře. Když zděšený otec vyleze na střechu, aby se lépe podíval co se děje, zjistí, že většina obyvatel jejich domu už tam sedí v zahradních křesílkách a nevzrušeně pozoruje celou melu. A zde se odehraje úžasný vše vysvětlující dialog:

„Dobrý den, pani Damianová. Kde je Bobby?“
„Ahoj. Je dole, píše si domácí úkol.“
„Domácí úkol? Když se děje tohle? Copak se nebojíte?“
„To víte, že se bojíme, ale co s tím můžeme udělat? Tohle je mimo naši kontrolu, a navíc, jestli dnes svět neskončí, bude muset zítra do školy, no ne?“

Další specialitou série Astro City je Busiekův přístup k věci. Ti z vás, kteří četli Marvels (česky Zázraky, Calibre 2002), možná tuší o čem mluvím. Busiek superhrdiny nevnímá jako sterilní ikony omezené pouhým rámcem svých schopností a jejich využitím v boji se zločinem. Busiekovy superhrdinové mají soukromí život, vlastní pocity, sny a problémy běžného charakteru. I proto se tento book jmenuje Family Album. Příběhy v něm jsou momentkami ze života, soukromými i veřejnými připomínkami důležitých okamžiků a rozhodnutí. Najdeme zde již zmíněný první den nových přistěhovalců v Astro City, včetně důvodu, proč se nakonec rozhodnou zůstat; příběh desetileté Astry, nejmocnější dětské superhrdinky, která mnohem víc, než porážet hordy padouchů z jiných dimenzí, touží naučit se skákat panáka; zpověď nadaného vynálezce, který, aby na sebe upozornil, musí nastoupit cestu zločinu; těžké dilema hrdiny známého jako Čertík z krabičky, který se musí rozhodnout mezi vlastní kariérou hrdiny a budoucností svého nenarozeného syna; a nakonec melodramatický příběh kresleného lva, který se stane skutečným díky lidské víře.

Pročítaje se Busiekovými příběhy nejspíš nebudete mít pocit, že držíte v ruce dílo zásadní nebo převratné, bez kterého by comics nebyl tím, čím je. Pokud bych měl vybrat jedno jediné slovo, kterým bych je charakterizoval, bylo by to slovo příjemné. Busiekovo vyprávění kolem vás plyne jako teplá voda, omývá vás a hladí svou hebkostí, naplňuje vás dobrým pocitem a harmonií. Je dokonale uhlazené, kultivované a pečlivě promyšlené. Nestaví na šokujících dějových zvratech, dynamické akci a gradaci děje (ačkoliv, ne že by tam všechno z toho nebylo!), uspokojí vás samotnou sugestivností a intimitou vyprávění.

Abych nebásnil jenom o scénáři, jisté zásluhy je potřeba přiznat i kreslíři Brentovi Ericovi Andersonovi a inkerovi Willovi Blybergovi. Andersonova kresba zajisté patří k tomu lepšímu, co na trhu s americkými comicsy najdete. Je čistá a realistická, výborně zvládá mimiku postav i dynamickou akci. Jistá nestandardnost v rozmístnění panelů je dnes už spíš standardem, jinak se ale Anderson přesně v duchu Busiekova vyprávění nepouští do žádných experimentů a spíše se snaží o co nejklasičtější vzhled. Třešničkou na dortu jsou obálky jednotlivých sešitů, kterých se ujal samotný Alex Ross (Marvels, Kingdome Come, a další) a které jsou přesně tak dobré, jak byste od něj čekali.

Je jasné, že největší výzvou u comicsu plného superhrdinů, je design postav. Za zvládnutí tohoto úkolu mají u mě autoři jedničku s hvězdičkou. Všechny postavy jsou nápadité, dobře charakterizované a hlavně snadno odlišitelné. Jejich vznik a vývoj je na konci booku zdokumentovaný skicami, náčrty a vysvětlovacími poznámkami. Podobným způsobem je zde zdokumentovaný i vznik obálek, včetně nezbytných fotografií pózujících figurantů, podle kterých Ross obvykle maluje.

Pokud to ještě někdo náhodou z předešlého textu nepochopil, shrnu svoje dojmy do jediné věty: Astro City je špička. Možná ne přelomová nebo jinak zásadní, ale pořád špička. Vysoce nadstandardní kvalita vyprávění i kresby činí v mých očích z Astro City sérii, kterou rozhodně stojí zato mít v knihovně.

Scénář: Kurt Busiek
Kresba: Brent Eric Anderson
Vydal: Homage Comics 1998 (původně jako Kurt Busiek’s Astro City, vol. 2, #1-3, 10-13)
Turlogh (11.02.2003)
Zack [20:41:20 12.02.2003]
mara: protoze sem nejlepciiiiii :))))

mára [19:15:07 12.02.2003]
teda Zacku, jakto, ze tu mas prispevek z 10.02., kdyz je to tu az od 11.02.? :)

Zack [18:00:22 10.02.2003]
Vsechno, co tu Turlogh napsal se da brat obecne na celou serii. On si Busiek Marvels udelal znacne jmeno a znate to, kdo by menil viteznou taktiku, ze? Celkem jsou 4 booky (2 z prvni seri, dva z druhe) a minimalne ty dva, co jsem videl, stali za kazdou korunu, co byste do nich meli vrazit. Je az neskutecny, jak Busiek dokaze vypravet naprosto fadni pribehy s jednoduchou pointou a i presto si na konci nerikate "no a co?". Vetsinou vam dojde, co tim autor chtel rict. Na prvni pohled docela pekne, vesele pribehy jsou najednou docela smutne vypovedi o lidech, co jsou z nejakeho duvodu nuceni pachat dobro a na druhe strane lidech, kteri vedi, ze jejich jedinou nadeji jsou prave superhrdinove. Astro City je oproti Marvels odlehcenejsi, zkousnutelnejsi pro mnohem vetsi publikum. Superhrdinove tu nejsou borci, co by vsechno zvladali levou zadni... vetsinou je jejich "prace" znacny utrpeni, porad zapasi s vedomim, ze at uz udelaji cokoliv, porad je to malo. Astro City proste patri rozhodne mezi spicku soucasneho comicsu. Pokud si tedy potrpite na inteligentnich pribezich spis o psychologii postav nez o poctu roztristenych celisti...

1997 - 2005 © comX.cz