Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 From Hell
PŘIHLÁŠENÝ: -----
V Londýně roku 1888 bylo ve Whitechapelu brutálně zavražděno pět prostitutek. Vrah nebyl nikdy oficiálně dopaden. Přesto jej všichni známe. Jack Rozparovač.

Jack Rozparovač je novodobý mýtus. Asi něco jako šmoulové. Lidé jsou Jackem fascinováni. A není to jen kvůli zvěrstvům, která spáchal. Jack má něco, co většina masových vrahů postrádá. Tajemství.

Korunní princ Eddy si chce taky občas užít. Jediná možnost pro mladého šlechtice je vystupovat inkognito. Ale Eddy je taky jenom člověk. Podlehá chtíči. A slečna Annie Crooková, prodávající v cukrárně je opravdu hezká. Eddy se zamiloval. Tajná svatba v kostele a malý byt kdesi v Londýně. Jenže královna Victorie má své představy o Eddyho budoucnosti. A cukrářka s nemanželským dítětem v nich rozhodně nevystupuje. O záležitost se tedy postará dr. William Gull, důstojný pán, vysoce vážený v zaměstnání i společnosti, Zednář, vždy mlčenlivý a loajální.

Tato drobná aféra by mohla být zapomenuta, nebýt ženy jménem Marie Kelly, která nebohé Annie pomáhala s dítětem. Marie Kelly je na mizině a peníze na přežití si vydělává jako prostitutka. Finanční výpomoc by se hodila. Marie a její tři přítelkyně a bojovnice ve zbrani sepíší společnými silami dopis. Vydírat královskou rodinu se ale nevyplácí. Královna Victorie je na rodinné záležitosti značně choulostivá. Doktor Gull se o vše postará. Starý dobrý doktor Gull. Starý dobrý Jack...

Alana Moora mám opravdu rád. Jeho scénáře jsou vždy do puntíku promyšleny, nápady neotřelé a jeho práce s panely je dokonalá. A nejlepší na tom je, že sám sebe neustále překonává. From Hell je naprostá bomba. Je to nejen úžasně propracovaný komiks, ale zrovna tak by mohl sloužit jako novodobá vědecká práce o Jackovi. Nová teorie jak vše mohlo být. Samozřejmě, že spouta věcí je vymyšlena, ale když knihu dočtete, musíte si říct, že takhle to úplně klidně mohlo být...

V rozsáhlém dodatku na konci knihy (kterým doporučuju listovat i v průběhu čtení, neboť některé věci jsou bez jeho přečtení naprosto nepochopitelné) je rozebrána celá kniha téměř stránku po stránce a vysvětluje se zde, co je vymyšleno a co má reálný podklad. Víc než zajímavé. Mravenčí práce autora hraničí s posedlostí. Líbí se mi, že Moore z Jacka neudělal žádnou tajemnou postavu, plížící se stíny, s tváří zahalenou černým závojem, ale naopak pokládá jeho identitu za jasnou věc a soustřeďuje se jen na to, jakým způsobem se dr. Gull k celé věci staví, k jeho zvráceným i občas zajímavým teoriím, k tomu, jak k vraždám přistupuje, chladně a metodicky. Gull se tak mění z mé představy o Jackovi coby chlápkovi s nožem číhajícím za rohem, v mnohem nestvůrnější bytost, neboť je naprosto uvěřitelný.

Dalším důležitým aspektem je pochopitelně kresba. Tu má na svědomí Eddie Campbell. Když jsem knihu poprvé otevřel, docela jsem se lekl, protože na mě vykoukla podivná černobílá čmáranice, na první pohled na mě působící vyloženě odpudivě. Knížku jsem zavřel a opatrně položil zpátky na pult. Ale pak mi to nedalo, mrknul jsem na to znovu a listoval a listoval a začetl se a už jsem byl polapen. Pochopil jsem, že kresba je taky z pekla. Dokonale k příběhu sedí a je neskutečně rafinovaná. Zbožňuju jeho kresby architektury. Londýn 19. století je skutečně temné místo. S úžasně ponurou atmosférou. Maličký problém je s kresbou obličejů prostitutek, které se docela pletou. I když možná vypadaly všechny podobně. Jinak je to jedna z nejsugestivnějších kreseb, co jsem měl možnost vidět. Scéna, kde doktor Gull s poklidem a bez emocí rozřezává na kousky tělo jedné nebožačky je opravdu nezapomenutelná...

From Hell není oddechové čtení. Pohltí vás, sežvýká a vyplivne úplně jiné. Což se nemusí každému líbit. Ale já jsem byl nadšen.

Scénář: Alan Moore
Kresba: Eddie Campbell
Vydal: Eddie Campbell Comics v roce 1999
Kandelabr (13.02.2003)
1997 - 2005 © comX.cz