Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Crimson
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Co si budeme nalhávat, všichni máme rádi dobré příběhy s pokud možno víceméně dobrým koncem. Ovšem "dobrý konec" nutně nemusí znamenat klasický "endhepáč" v duchu "byla svatba a pokud neumřeli, žijí šťastně dodnes". Povedený závěr je třešnička na dortu kvalitní zápletky a podoby může mít různé. Když už máte námět, potřebujete ještě postavy, s kterými se čtenáři mohou ztotožnit, charaktery, které nejsou ploché jak placaté monitory, ale mají svou osobnost a jednají tak, že jim jejich chování uvěříte. Zkrátka podaří-li se vám skloubit příběh, postavy a závěr, lze předpokládat, že výsledek se dostaví a leckdy bude stát za to. Něco podobného zvládl Humberto Ramos se svou sérií Crimson a hned zkraje upozorním a snad i odradím všechny případné intelektuály, je to mainstream jako poleno. Pro vás ostatní, normální, nenechte se vyděsit, protože jde o tak čistou zábavu a Ramosova radost z vyprávění je cítit z každé stránky, že mi stálo za to pořídit si všechny čtyři booky.

Počáteční pochvalné ódy máme za sebou, takže směle chroupejme informace a konkrétní údaje. Humberto Ramos přišel v roce 1998 s nápadem na originální comics s prvky mystiky, mytologie, fikce, dobrodružství, samozřejmě akce a trochy hororu. Ingrediencí nebylo málo, ale výsledný mix má hlavu i patu a zahrává si s historií i současností. Na svět Crimson pomáhali ještě pánové Francisco Haghenbeck a Oscar Pinto (vytvořili spolu ještě postavu Iman, která se poprvé objevila v Superman Annual #12 - srpen 2000), scénáře psal Brian Augustyn (Batman, JLA), Ramos sám dodal excelentní kresbu a já bych snad už konečně mohl napsat i něco o ději jako takovém.

Alex Elder je typický New Yorský teenager, škola, přítelkyně a občasné dohady s rodiči ohledně prospěchu. Nic neobvyklého. Alespoň do chvíle než je v Central Parku se svými přáteli napaden bandou upírů, které vede psychopatka Rose. Jediný přežije díky stvoření jménem Ekimus, poslednímu z rodu Grigori, jenž obývali zemi ještě před lidmi, a aniž by tušil, začíná pro něj dlouhá a strastiplná cesta za nalezením sebe sama. Je nucen zapomenout na rodinu, malou sestřičku Pris, vzdát se dne a smířit se s tím, že se stal upírem. Začátky nejsou lehké a jeho prvním krokem je vyrovnání se s fakty a zcela novým způsobem života, Ekimus se stává jeho rádcem a učitelem a zároveň ho připravuje na mnohem vetší úkol. Alex je podle všeho vyvolený aby rozhodl v apokaliptické bitvě mezi dobrem a zlem, zatím ale není naprosto jasné na čí straně. Zájem o něj projevuje jak archanděl Michael, sám Lucifer, tak dokonce i pramatka všech vampírů, Lisseth. Poslední slovo a rozhodnutí je však pouze na něm samotném.

Vedle Alexe a tajemného Ekimuse, spoluzodpovědného za vznik upírů, tu máme ještě ověřenou komickou figurku, která ovšem dokáže nečekaně překvapit, dlouhovlasý indián Joe, věčně pomalovaný válečnými barvami s šatníkem filmového štábu, vám vysvětlí jaké to je vysávat krev po nocích v New Yorku. Pokud s nadějí hledáte zástupce něžného pohlaví je Scarlet možná víc než byste mohli doufat, divoká zrzka cvičená v boji proti všemožným démonickým a nadpřirozeným potvorám. Původně trénovaná v organizaci Red Hood, po jejím praktickém zničení v tom jede na vlastní pěst. Postupem času se na scénu dostaví i Zophiel anděl, poslaný, vlastně poslaná, na zem za trest. To se někdy stane, když anděl zabije člověka, přestože je v právu a smrt byla pro toho prevíta ještě docela mírným řešením, Michael se s tím nahoře zkrátka moc nemaže. Mezi výrazné osobnosti patří i černý policista George Davis, který zjistí, že je vtělením Svatého Jiří, senátor Van Fleet a v neposlední řadě Lisseth, s plány na ovládnutí celého světa. Panoptikum to není ani náhodou úplné, ale pro jednoduchý přehled myslím dostačující.

Síla Crimson spočívá v již zmíněné zápletce a ač neexistujících, přeci jen dostatečně reálných postavách. Jenže to už jsem říkal. Najdete zde humor, odlehčující okamžiky, oproti tomu vážné a dramatické chvíle. Alex musí nečekaně rychle dospět a řešit situace o nichž neměl ani tušení, že by mohly vyvstat, zároveň ale postrádá blízké příbuzné a stesk a touha po domově výrazně kontrastují s momenty kdy se jeho temnější já pouští do boje s nástrahami nynější existence. A k tomu všemu navrch ještě draci, hromady draků, finální bitva zabírá téměř celý poslední book a plameny vám pomalu vyskakují ze stránek.

Končím s chválou, někteří se mnou možná nebudou souhlasit, ale tahle věc je pecka, Ramos je výborný kreslíř a vypravěč a pokud vám nevadí, že se tenhle comics líbil hromadě lidí a získal si spoustu fanoušků, že nejde o dílo plné geniálních myšlenek a intelektuálních hodnot, ani o převratný zlom v historii, ale pouze o pravé nefalšované potěšení ze čtení, zkuste to. Já si to užil.

Scénář Brian Augustyn
Kresba Humberto Ramos
Vydal Cliffhanger v letech 1998-2001
Caine (17.02.2003)
1997 - 2005 © comX.cz