Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Soudce Dredd – Fetiš
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Nad opuštěnou africkou vesničkou zní hlas šamana. Ndoki, velký kouzelník, sedí v chýši s maskou na tváři a vzývá strašlivého boha/démona Ndemu. Jde mu jenom o jedno – o pomstu. O pomstu na těch, kteří ho zhanobili a oloupili o mocný fetiš…

Vzápětí začíná série nevysvětlitelných vražd v dalekém Mega-City One. První oběť umře pod kopyty stáda zeber, druhou roztrhá salva kovových šipek, která jí vyletí z útrob, ale nikudy nevletí, třetí mrtvolu najdou v posteli s hlavou oddělenou úderem kopí. To už začnou soudcové něco větřit (především soudce-psionik Legris), ale ani čtvrtou oběť se jim nepodaří od smrti uchránit. Starý čaroděj se může radovat…

Tedy, mohl by se, kdyby neučinil tu zásadní chybu, že prostřednictvím fetiše posedne soudce-psionika Karyn. Něco takového městští soudcové samozřejmě nemůžou nechat tak, proto se jednočlenné záchranné komando tvořené soudcem Dreddem vypravuje okamžitě do Afriky, kde je jedině možné kouzlo zlomit.

Další děj je docela snadno předvídatelný, včetně nepřekvapivého závěru. O něco více překvapivé, ale jenom pro ty, kteří si to nepřečtou v předmluvě, je objevení se na scéně Devlina Waugha, všem dobře známého vatikánského homosexuála. Ten v příběhu sehraje jenom malou a v žádném případě ne nezastupitelnou roli, ačkoliv zmíněná předmluva vzbuzuje dojem, že byl tento comics stvořen především kvůli němu. Osobně bych spíš hledal důvod jeho účasti ve vydavatelově snaze prodat tento comics jak příznivcům Soudce Dredda, tak Devlina Waugha.

Ač se scénář Johna Smithe vyznačuje jistou linearitou a jednoduchostí zápletky, kterýmžto nedostatkům se scénárista u comicsů tohoto typu jenom obtížně vyhne, netvrdil bych o něm, že je špatný. Přinejmenším v první polovině booku rozehrává příběh velice dobře, klade důraz na mysterióznost a hypnotizující děs černé magie. V druhé polovině zase zdůrazňuje exotický charakter africké krajiny, která je v prudkém kontrastu k čtenářům známému prostředí Mega-City One.

Nic z toho by ale nejspíš nefungovalo ani z poloviny tak dobře nebýt famózní kresby, nebo spíše malby, človíčka s pseudonymem Siku. Jeho výtvarný projev nese neklamné znaky inspirace dalšími velikány britské školy, jako je Bisley, Power nebo Fabry, má však i vlastní jedinečnost a originální prvky. Vyznačuje se především netradiční a velkorysou kompozicí stránek, která dává dobře vyniknout samotné malbě na plátně (jeho strukturu můžete opravdu rozeznat v podkladu mnoha obrázků). Typické je střídání drobných nebo extrémně úzkých panelů s velkoplošnými, často dvoustránkovými monumentálními obrazy. Impozantní dojem je o to větší, že se jedná o comics britský, tudíž formátu A4. O coloringu jako takovém se v tomto případě nedá mluvit, protože je nedílnou součástí malby, každopádně je však nádherně plastický a nešetří se v něm červenou barvou. No a aby autor ukázal, že to umí dělat i jinak, občas na vás ze zálohy vybafne stylisticky úplně odlišný panel, například jednoduchá dvoubarevná kresba připomínající hybrida italské školy a Mikea Mignoly (což je svým způsobem taky italská škola).

Závěr: Scénář je spíš průměrný, ale neurazí. Výtvarná stránka úžasná a rozhodně stojí za shlédnutí. Žádný příznivec comicsů s aspoň trošku lepším vkusem by se myslím nestyděl mít toto dílo ve své knihovně. Speciálně ho ale doporučuji onomu človíčkovy, který se už několik týdnů na různých auditoriích domáhá Devlina Waugha.

Scénář: John Smith
Kresba: Siku (Ajibayo Akinsiku)
Původní vydání: Judge Dredd Megazine, Volume 3, 26-30, únor-červen 1997
První souborné vydání: Hamlyn, říjen 1997
Polské vydání: Egmont, 2001
Turlogh (20.02.2003)
lobolover [23:47:12 28.12.2003]
nechci být nesmělý,ale mluvíte o mě?já se prostě bez devlina waugha neobejdu.ale crew nechce další díly vydat.prosím,nevíte kde bych mohl fetiš(či jiné věci-s výjmkou swimmimg in blood,ten vyšel v crwi.)koupit.prosím,já devlina fa-akt potřebuju.z nouze sem dokonce přečetl jeho dvě docela dost dlouhé textové povídky.mám nastavený devlinův obrázek jako pracovní plochu a dokonce se mi podařilo najít obrázek přímo z comicsu.p-r-o-s-í-m pomozte.nemá někdo dalšího devlina doma?koupím.sem vážně zoufalej.lidi pustili devlina k vodě jak horkej brambor.a přesto patří k nejoriginálnějším věcím co sem kdy vůbec četl.VÁŽNĚ VÁS PROSÍM O POMOC,SEM TOTLNĚ ZOUFALEJ. VÁŠ ABSOLUTNĚ ZOUFALÝ,NOVĚ ZAREGISTROVANÝ LOBOLOVER.

Turlogh [14:21:51 26.02.2003]
Ani tu trochu poteseni mi tu nedoprejou... :-) Ne, seriozne, chtel jsem tim jen rict, ze je to prijemne precist si obcas rozsahle a pozitivni hodnoceni vlastni prace. A co teprve, kdybys to myslela vazne! ;-)

Aneer [11:20:56 25.02.2003]
Turlogh: To snad ne, já budu napříště už radši držet hu....ústa (at taky nezezakovatím, proboha!) :o)))))

Turlogh [09:00:03 25.02.2003]
Aneer: Diiiky. Ja snad dostanu orgasmus. ;-)

Aneer [12:15:54 21.02.2003]
Tak jsem si přečetla, že chcete slyšet názory prostých čtenářů i na stylistickou úroveň recenzí....tedy: Podle mého názoru studenta žurnalistiky se jedna o skvělé svěží dílko, vyzařující jasnou autorovu osobnost. Použití odborných výrazů je optimální k úrovni cílové skupiny a nechybí ani kapka zdravého odlehčeného humoru. Jako obyčejný fanda komiks tě musím pochválit. Kdybych nebyla v týhle asijský zapadlý díře..hned bych šla shánět do obchodu recenzované dílko...jenže tady maj akorát tak rejži:o))))))))

1997 - 2005 © comX.cz