Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 You Are Here
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Noel je vcelku šikovný zloděj šperků. Tedy byl. Helen je dívka žijící na absolutní samotě (spíš v lese než u lesa), umí mluvit se zvěří a ta ji miluje. Jinak je to pěkná zrzka, pokud by vás to zajímalo. Noel potká Helen, bum prásk, láska jako trám a zlodějíček zahazuje svůj zajímavě nahnutý život na Manhattanu a tráví čas se svou láskou v díře, kde místo televize každý večer běhají koukat na západ slunce (já vím, já vím, ale je to fakt pěkná zrzka :).

Noel se ale musí vrátit zpět do New Yorku, aby dořešil své záležitosti, prodal byt a tak dále. Bohužel si vybere tu nejblbější dobu, co mohl. Z vězení se vrací sériový vrah, kterému shodou okolností kdysi Noel sklátil manželku (Noel opravdu není moc chytrý, že?). Pak už jen zbývá, aby se pomalu zakulacující Helen vypravila za svou láskou do velkého města a o zábavu je postaráno.

Zní to trochu jako zápletka k noir, kde na konci hrdinové umírají, aby jejich ženy mohly žít dál (a šťastně s jiným chlapem :). Zapomeňte. Kdyby You Are Here byl film, tak by se dal s naprostým klidem zařadit do kategorie akční komedie. Se všemi atributy. Hlavní hrdina sice kriminálník, ale jinak čestný, hlavní hrdinka sladká naivka, záporák správně záporný (geniálně by ho zahrál Gary Oldman :), jsou tu i klasické postavy jako prasácký přítel hlavního hrdiny, či dobrosrdečná avšak značně jednoduchá striptérka. K tomu si domyslete spousty klasických gagů, pádů, slovních hříček (doporučuju číst buď s dobrou znalostí angličtiny nebo aspoň slovníkem v ruce), prostě klasika. Ostatně příběh není to jediné, co má hodně blízko k filmu.

Přiznám se, že před You Are Here jsem o Kylovi Bakerovi měl minimální povědomí. Byl mi několikrát doporučován, ale to je mi asi tak 50 comicsů týdně, takže uznáte, nemůžu si pamatovat každého joudu, co dělá dobrý comicsy :) A to Baker dělá. Jeho kresba je kombinací malby, počítačového colorigu, kolaží. Výsledek se špatně popisuje, ostatně nejvýmluvnější budou jistě obrázky tady kolem. Pozadí je většinou fotka potažená určitou barvou, popředí kreslené a hodně výrazně colorované podle animačních pravidel, takže celistvé jednolité plochy (na Image like coloring rovnou zapomeňte). Celkově tedy celý book vypadá jako výpravný story board k animovanému celovečeráku pro dospělé. Nejenže to tak vypadá na první pohled, ale i na druhý, na třetí, ostatně i na stopadesátýšestý. Ono totiž i fázování panelů, celkový střih a charakter vedení příběhu je hodně filmový, což mě nesmírně potěšilo.

Takového textu a ještě sem nezmínil jednu opravdu hodně podstatnou maličkost. Celý comics je totálně bez bublin. Né bez textu, bez bublin. Text je totiž (pokud je ho třeba) napsán pod panelem. Dialogy jsou čas od času uvozovány zábavným "A ona řekla, a on jí na to řekl...". Opravdový story board. Ze začátku sem nějak nevěděl co s tím, po pár stránkách jsem si to už ani neuvědomoval. Každopádně zajímavé zpestření.

Nebudu to dál protahovat, You Are Here je opravdu hodně dobrý, zábavný a neotřele zpracovaný comics. Mé doporučení máte, tak na co ještě čekáte?

Scénář a kresba: Kyle Baker
Vydal: Vertigo/DC Comics v roce 1999
Zack (06.12.2002)
Turlogh [12:19:49 06.12.2002]
Hmm, to asi ne. :-)

Zack [12:05:31 06.12.2002]
Disneovka, kde v pulce jedna z hlavnich postav je podriznuta dost brutalnim zpusobem, by asi neprosla... :)

Turlogh [11:31:54 06.12.2002]
Ačkoliv jsem ten comics držel v ruce, nějak si mě pořád nepřesvědčil. Na pohled to vypadá jako filmbook k nějaký Disneyovce a podle nadhozené zápletky to ani obsahově nevypadá zrovna převratně. Ale třeba je to opravdu dobrý, kdo ho ví. Zdání občas klame.

1997 - 2005 © comX.cz