Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 The Darkness (1. díl)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Mafiánský hitman, to je povolání, po němž touží každý druhý kluk od okamžiku, kdy začne rozum brát - baby se o vás doslova rvou, jezdíte si v nejnovějším Ferrari a o stav svého bankovního konta nemusíte mít ani ty nejmenší obavy. Drobné nevýhody tu samozřejmě jsou, například musíte počítat s tím, že po vás bude každou chvíli někdo střílet, důsledněji než vlastní stín se vás budou držet fízlové i agenti FBI a taky vás v noci bude bouchačka libovolné velké ráže tlačit do ucha, ale tyhle prkotiny rozhodně nikomu nemůžou zkazit požitek z toho, že má druhé nejpopulárnější povolání na dětském žebříčku (hned po popelářích a těsně před kosmonauty).

Jackie Estacado se nenarodil do prostředí, v němž by mu prsaté chůvy utíraly pobryndanou bradu zlatě vyšívaným ubrouskem, ale že má pro zabijáctví vlohy dokazoval už od útlého dětství. Začínal sice drobnůstkami, jako například propiskou, vraženou do krku nesympaticky přísného mnicha v sirotčinci svatého Geralda, ale bylo jasné, že ho čeká zářná kariéra. Od okamžiku, kdy se pár jedinců (dneska těmhle ujeťákům říkáme pedagogové) začalo zabývat výchovou fakanů na vědecké bázi, se řešil problém, jestli za to, čím jste od puberty, může prostředí a výchova nebo spíš vaše zděděné dispozice. Odborníci, kteří se ještě z kontaktu s haranty nezbláznili úplně, v tom už dneska mají docela jasno - může za to obojí. A Jackie jim tuhle teorii potvrzuje přímo dokonale.

O genetickou výbavičku se mu postaral fotřík, toho ovšem Jackie nepoznal. Brka natáhl přesně v okamžiku, kdy si po jednom apartním orgasmu v laciném bordelu hodlal dát dvacet. Mohla za to taková prkotina - o antikoncepci neměl šajna ani on, ani jeho momentální drahá polovička, takže bylo hotovo v momentě, kdy si jedna přespříliš agilní spermie prokutala cestu a dosáhla svého cíle. Čímž byl nový nositel na světě a starého už netřeba. Čeho nositel? Klídek, dostaneme se k tomu…

Prostředí katolického sirotčince by asi nebylo tím nejlepším místem pro mládí slibného vrahouna, ale i to se brzy vyřešilo - výchovy nebohého sirotka (matka zemřela při porodu) se ujal agilní mafián Frankie "Parchanty pozabíjejte taky" Franchetti a vyškolil ho ve všem, co mohl Jackie ve svém budoucím zaměstnání potřebovat. Přiznejme, že to nedělal z vlastní vůle. Starého Estacada sice znal, ale myslel si o něm své a nájemný vrah, po němž zůstávaly mrtvoly ve stavu hamburgerového polotovaru, mu nijak zvlášť k srdci nepřirostl. Ani by ho nenapadlo, aby živil cizího parchanta, konec konců ani netušil, že Estacado nějakého parchanta má, ale ten týpek s divnýma, jako by hořícíma očima a tetováním přes půlku holé lebzny tvrdil, že Jackie se bude hodit - a i kdyby ne, takovým týpkům se nic neodmítá. Tož Jackieho tak nějak adoptoval a nelitoval.

Estacado junior se učil nadšeně a talentu měl na rozdávání, takže v den jeho jedenadvacátých narozenin na něj měla FBI spis o tloušťce newyorského telefonního seznamu a strejda Frankie si už pěkných pár let mnul spokojeně ruce, protože výdaje se mu vrátily dávno a bohatě. Před Jackiem se skvěla zářná kariéra, naplněná ještě mnoha lety veselého mordování nepohodlných svědků, neúplatných státních úředníků a konkurenčních mafiánů, na jejímž konci slibovalo žhavé floridské slunce úžasně vzrušující partie binga s ostatními důchodci. Navíc se zrovna teď hodí každá ruka, protože Tommy "Vinná sklenka" Marchianni nepřenesl přes srdce inhumaci svého budoucího zeťáka a vyhlásil franchettiovcům válku. Strýček Frankie leží ve špitále (podrazáci se najdou vždycky a všude) a Jackie se chystá Marchiannimu natrhnout řiť (doslova) a do toho všeho zazní Hlas. Zaduní Jackiemu kdesi pod hárem a informuje ho tím, že už nic nebude tak, jak bývalo.

No dobře, asi je načase si říct, co že to vlastně starý Danny svému synáčkovi nechtíc předal…

Jsou tři prastaré síly, které tvoří odvěký triumvirát a snaží se navzájem zničit. Všechny potřebují k tomu, aby se mohly projevit, lidského nositele. Witchblade, to je výkonná zbraň, které dělá dobře boj - na pomyslné ose mezi dobrem a zlem je někde uprostřed a záleží především na jejím nositeli (tedy spíš nositelce, musí to být ženská), kam se přikloní. V čase, o němž hovoříme, je onou nositelkou newyorská policajtka Sara Pezzini (ještě se o ní rozhodně párkrát zmíníme). Angelus je diktaturou dobra (ve své podstatě nikterak dobrou, ale je to prostě ztělesnění totálního řádu a pořádku) a jeho nositelka (ta momentální už od dob krále Artuše) si říká Angelie. Její cíl je jednoduchý - definitivní zničení třetího vrcholu trojúhelníku, svého naprostého opaku a tím je Darkness, Temnota, ztělesnění destrukce a chaosu. Takže už je to s tím dědictvím jasné, ne? Jedině Darkness má mužského nositele a tím se dovršením svých jedenadvaceti let stal Jackie Estacado. Bingo (si asi počká)!

Temnota znamená pro Jackieho spoustu možností, které se nejdřív jeví mimořádně užitečně a také užitečné jsou - ve tmě nebo hlubokém stínu mu může pokrýt tělo šikovným brněním, razantně znásobí všechny síly a schopnosti nositele (alespoň pokud se té destrukce týče) a jestli bylo dříve poněkud obtížné vniknout do superstřeženého Marchianiho sídla, teď se to jeví stejně jednoduše, jako nákup v obchoďáku. Taky už Jackie není sám - z Temnoty si může vytvářet parťáky. Tihle drzí, sprostí a nechutní skřeti se jmenují potemníci (v originále darklingové) a jejich hlášky budou brzy Jackieho provázet na každém kroku. Prostě Temnota je super věc, má ovšem jako každá super věc své mušky. Například funguje jen v noci nebo ve stínu, zatím co Angelus si s denní dobou nebo kvalitou osvětlení rozhodně hlavu lámat nemusí. To by ale Jackieho až tak netrápilo, s tím se dá vždycky něco udělat. Je tu ovšem jiná věc…

Jackie Estacado měl totiž od puberty jenom dvě záliby - sex a násilí. Pokud si ale pamatujete, jak skapal starý Danny, dojde vám, v čem je ta nejbrutálnější masařka Temnoty. No jasně - kdykoli Jackie skočí na nějakou babu, nezbývá mu, než se modlit, aby neotěhotněla. A protože stoprocentní antikoncepce není, takový sex s hlavou na špalku si člověk moc neužije. Netřeba zdůrazňovat, že když se to Jackie dozvěděl, přešla ho skoro chuť k životu. Jistá osoba ho ovšem zachránila, když už se v zoufalství nechal skoro dekapitovat Angeliinou bojovnicí. Řekla mu, že doživotní celibát není nezbytný, že po její instruktáži si dokáže z Temnoty vytvořit nezbouchnutelných samiček, kolik jen bude chtít. Vlastně mu tím zachránila život.

Čímž se dostáváme k dalším důležitým postavám z první dílů série Darkness a začneme lordem Sonatinem. Teď jsme o něm mluvili - on byl tou osobou, která nabídla (tedy spíš nutila) Jackiemu instruktáž ohledně Temnoty, on byl tím, kdo donutil Franchettiho, aby rozšířil svou rodinu o slibného člena. Důvody byly zcela zištné. Když kdysi v šerém úsvitu novověku přivandroval do Nového světa Miguel Estacado, měl v hlavě parádní plán. Předkové podle jeho názoru nedokázali s Temnotou nic světoborného - užívali sice jejích výhod plnými hrstmi, ale pořád jen tak paběrkovali. Miguel byl oproti nim muž s vizí. Založil organizaci vyznavačů Temnoty, která se po porážce obou zbývajících sil stane základem nového, pořádně temného uspořádání světa. Bratrstvo temnoty se sice za Miguelova života nedočkalo realizace tohoto smělého plánu, ale trpělivost jeho příslušníkům nechyběla. Stačí počkat pár století, až se najde nějaký Estacado, s nímž tohle všechno půjde provést. Jackieho fotřík se nejevil v tomhle ohledu jako ten správný materiál. Sonatine, vůdce Bratrstva temnoty, si chtěl posichrovat, že synátor nepůjde v tatínkových šlépějích a konečně naplní praprapraprapradědův sen. Co čert nechtěl (a Sonatine už vůbec ne), Jackie poslal celé Bratrstvo i s jeho světovládnými plány k šípku a zadělal si tak na smrtelného nepřítele.

Jestliže chcete vědět, co se dá od Sonatina čekat, můžu vám to snadno vysvětlit. Prostě a jednoduše jakákoli křivárna. Ze sil Temnoty ovládá sice jen zlomek toho, co její skutečný nositel, ale například přepsat někomu vzpomínky je pro něj hračka a s oblibou to dělá ("Použil jsem jeden malý fígl a přesvědčil je, že znásilnili své matky. Docela je to sebralo.").

Dál tu máme Angelii (tedy v originále se jmenuje nositelka stejně jako síla, jíž vládne, to jest Angelus, ale v češtině by se to skloňovalo pěkně blbě, takže zůstaneme u českým překladem zavedené terminologie). Apartní polonahá kočička s křídly, obrovskými rohy, partou pomocnic a jediným cílem - zvládnout konečně už tu pár století rozdělanou fušku a poslat Temnotu pod drn. Nebudeme si nic nalhávat. Nezvládne to. Na konci šestého sešitu, který uzavírá první a nejpodstatnější kapitolu série Darkness, ji Jackie zkope do kulaté krychličky a Angelus se po skoro tisíci letech nemá kam schovat, takže vyrazí hledat novou nositelku. Najde ji hned o pár sešitů dál a bude s ní ještě kopa švandy, žádný strach.

Ještě o dvou osobách se zmíníme - první z nich je barmanka z Keyserova baru Jenny Romano. Znají se s Jackiem ještě ze sirotčince, do nějž přišli ve stejný den a Jenny měla v obávaném rabiátovi vždycky urputného ochránce (ostatně tu zmíněnou propisku bodl mnichovi do krku právě kvůli ní). Když se Jackie přestěhoval k Rodině, alespoň Jenny navštěvoval a nakonec jí zařídil i barmanské místo. Aby to nebylo tak jednoduché, Jenny Jackieho pochopitelně miluje. Komplikuje to jen fakt, že Jackie ji má sice hodně rád (na úroveň své schopnosti mít rád dokonce mimořádně), ale spíš jako sestru. To holku většinou moc nenadchne, takže Jenny zmizí z hlavní linie příběhů hodně rychle. Přesto je důležitá a ještě se v sérii párkrát objeví.

A nakonec tu máme Wenderse… Uťápnutý a nijak schopný Sonatinův podržtaška je sice přicmrndávač nejvyššího kalibru, ale v sérii Darkness má velmi významné postavení a potká ho spousta věcí. Například mu potemník urafne jednu hodně podstatnou část těla, poté, co ho Estacado umístí v temnotě Wendersova poklopce. Taky ho brutálně zmučí hodně ujetý expert na vyptávání se. Navíc se pokusí Jackiemu nabídnout vyřešení jeho problému s těhotenstvím - nabídne mu absolutně nezbouchnutelného Wenderse (a jen tak tak to přežije). A pak dostane příležitost pomáhat Jackiemu dostat Sonatina, což se stane zlatým hřebem jeho kariéry - Sonatine si z něj udělá trvalé bydliště v momentě, kdy jeho vlastní tělesná schránka zamíří do kytek. Od té doby Wendersovi podezřele svítí kukadla. Aby taky ne, už to není obyčejný vykastrovaný teplouš, ale regulérní Sonatine s vizáží nervózně se potícího vykastrovaného teplouše. Uffff…

To by byly základní postavy, které potkáte po vstupu do světa Darkness. Samozřejmě jen ty hlavní a dějotvorné, vynechali jsme třeba Řezníka Joyce, mafiánského experta na likvidaci tělesných pozůstatků. Je to sice rozkošňák, ale plní pouze úlohu vtipného, odlehčujícího faktoru. A o spoustě dalších se ještě zmíníme. Teď si ale dáme chvilku oraz, jo? A příště začneme lidmi, kteří se nemotali v sérii, kolem ní - tedy tvůrci. Těch je taky docela solidní sbírka…
Rankir (25.02.2003)
aliasss [19:52:10 27.02.2003]
Chudák Wenders. A ten jeho xicht po vykastrování byl nakreslenej fakt skvěle :-).

Curlytom [07:42:06 26.02.2003]
To ogre a aliasss: me se taky rozpadl, ale za 70,- Kc sem si jej nechal svazat do pevne vazby. sice ho trosku ostrihli, ale urcite to stoji zato. uz se mi nevysypou vsechny listy kdyz to otevru ... :-)) to zack: treba si to jeste rozmysli!

ogre [15:11:58 25.02.2003]
aliasss: Nemyslel som to doslovne ze vyhodit :-)

Rankir [14:25:10 25.02.2003]
Zack: Coz je skoda, protoze alespon prvni book Witchblade by si vydani zaslouzil - neni to sice takova drsnarna jako Darkness, ale kresleny je to minimalne stejne dobre (spis lip:))) a scenaristicky to taky stoji za to. Nemel bych obavy, ze by se to neprodalo.

aliasss [13:53:45 25.02.2003]
Mě se vazba rozpadla taky, ale o vyhození zatím neuvažuju :-).

Zack [10:55:46 25.02.2003]
Curlytom: vzhledem k tomu, ze se to Calibre vyprodalo a delali dotisk, komercne dalsimu dilu nic nebrani. Jenze problem je, ze pokud by chteli prava na dalsi book, musi zaroven koupit prava Witchblade, do ktery se jim (tedy vlastne Comics Centru) nechce... tot oficialni stanovisko (ktere prednesk V.Dort na krtinach Posledniho pokuseni)

ogre [08:08:10 25.02.2003]
Book je pecka, ale ta vazba ...... parkrat precitas a mozes vyhodit :-(

Curlytom [06:49:53 25.02.2003]
Jo jo tento prvni buk, ktery vysel i v cestine se mi moc libil, ale neslysel jsem nekde, za by byla nejaka nadeje, ze v teto serii se bude pokracovat (teda mysli v CR). Jinak Řezník Joyce je fakt skveli!

1997 - 2005 © comX.cz