Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Hitman
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Kdyby se mě někdo zeptal před několika lety, co mi říká slovo hitman, možná bych chvíli nechápavě koukal a maximálně ho vzal po hlavě anglicko-českým slovníkem. Dnes s odstupem právě těch let, částečně díky Crew, článkům páně Pavlovského a Kopřivy, většinou však díky průvanu v mé peněžence Hitman přestal být jen heslem v tlusté knize plné slovíček, docela ucházející počítačovou hrou a patří k základním kamenům mé comicsové sbírky. A tak se pánové Garth Ennis a John McCrea stali jedněmi z mých prvních průvodců na mé strastiplně zábavné cestě skrz bublinově obrázkový svět. Proč zrovna tihle dva, ptají se možná někteří z vás, oni totiž vdechli život postavám ze série vydavatelství DC Comics - Hitman. Díky jim za to, nelituji. Možná se někteří z vás po přečtení několika následujících řádků přidají a také propadnou.

Demon Annual v roce 1993, znamenal první testovací ring volný pro postavu Tommyho Monaghana, díky zásahu shůry, "zelená potvůrka s tykadly" mu proprala hlavinku, získal pár ne zcela lidských vlastností, rentgenový pohled a schopnost číst myšlenky i když z té ho většinou notně bolí hlava. Pak bylo tři roky ticho po pěšině následované hostováním v Batman Chronicles 4 (Crew číslo 12), nedlouho po té startovala samostatná řada Hitman minisérií "A Rage in Arkham", kde se Tommy postavil démonu Mawzirovi (nebylo to naposledy), Batmanovi a Jokerovi. Naštěstí pro nás hitmanofily, se rozjezd podařil a hvězda mohla stoupat dál.

V tuhle chvíli měli před sebou Ennis a McCrea ještě spoustu čísel a času k závěrečné šedesátce a tak, nebál bych se říct, řádili a kombinovali, míchali a tvořili všehochuť s fantazií a lehkostí Ennisově vlastní. Měsíc co měsíc po dobu pěti let, chystali na čtenáře mix akční gangsterky plné mafiánských bossů, sci-fi s cestami do minulosti, vánočními nukleárními nehodami, horroru s mořským akváriem plným rybích zombií, veršujících démonů a plného kostela upírů i s jejich králem, borců z britských SAS, psychopatických agentů FBI, prostě je toho tolik, že když přijde oddychovka při Tommyho pokecu se Supermanem na jedné z Gothamských střech jste docela rádi za timeout. Ovšem to by nebyl Ennis, Monaghan si jen krátí čas čekáním na dokončení další zakázky.

Já hlava děravá, ještě jsem vám to neřekl, Tommy Monaghan je hitman, člověk střílející lidi za peníze, krom toho nemá nijak v oblibě supertýpky a většinou jim to dává pořádně sežrat. Také není chlap bez srdce a bez morálky, i když vzhledem k jeho práci by se mohlo zdát, že tvrdit něco takového nejen zavání pokrytectvím, ale rovnou smrdí jako Sixpackův hrdinský převlek po celonoční šichtě v baru u Noonana. Fakta se však mají takhle, zabíjí jen ty zlé hochy. Sice není zrovna vzorným příkladem Mirka Dušína s bouchačkou, ale co byste chtěli po člověku, který vyrostl v sirotčinci, o tom že jeho matka byla prostitutka se dozvěděl od své sestry pár dní před tím, než jí jeho otec rozporcoval na kousky a on mu svůj názor na vztah otec syn vysvětlil jednou provždy. Sedla přesně mezi oči a nemyslím, že toho náboje byla škoda. Každý z nás máme v minulosti věci, o kterých je někdy lepší nevědět.

Gotham. Místo kde je doma netopýří hopsal v oblečku vystřiženém jak z "Cvičme v rytme" s hračkami za které by se nemusel stydět ani Přemek Podlaha s oblíbeným výpočtem děr v kropítku u zahradní konve. Batman. Všichni ho známe, někteří ho máme i docela rádi. Jak jsem už říkal, každý máme nějaký mindrák, mě třeba nutili jako malého jíst vajíčka, dost agresivně. Od té doby je nemusím ani vidět, takže proč ne třeba obsese z netopýrů a pobíhání městem v trikotu. Ale zpátky do Gothamu, respektive do jedné z jeho čtvrtí, Cauldronu. Tady Tommy vyrůstal, společně s Patem Noonanem zažívali první klukoviny, rvačky, učili se střílet, pít a vše co k životu patří. Když už jsem zmínil Pata, asi je na místě představit si všechny hlavní protagonisty.

Patův otec, Sean Noonan, patří k lidem, kteří se zvládnou postarat nejen sami o sebe, ale i o hromadu věcí kolem, prošel válkou v Koreji a skončil jako majitel baru, kde se večer co večer schází banda nájemných zabijáků na partičku pokeru, několik piv a chvilku oddechu. Největší co do postavy, poslední v řadě když se rozdával rozum a šikovnost, to je Hacken, nadšenec do všeho kde je potřeba přímočará akce, ochotný skočit po hlavě proti zdi, pokud nebude zbytí. Ringo Chen, asiat jako vystřižený z filmů Johna Woo, další chlapík se kterým je nutno počítat, myslí mu to stejně rychle jako střílí. Nepřehlédnutelný už jen kvůli své "mohutnosti" je Tommyho kámoš z války v zálivu, Natt "The Hat" s čepicí, která prošla tolik potyček, že drží pohromadě už jen ze zvyku, možná kdyby se rozpadla, vesmír by to zabalil s ní. Jeho záliba v hamburgerech se odráží v nespočetné řadě vtípků padajících na jeho černou hlavu. Detektiv Tiegelová, Monaghanova přítelkyně na ostří nože, její neochota smířit se s odvrácenou stránkou jeho povahy se dá srovnávat snad jen s vášnivými okamžiky, které spolu prožívají pokud se zrovna nehádají. Neposlední v řadě je určitě alkoholik Sixpack a jeho tým superhrdinů Section Eight, dokonce si vysloužili vlastní sérii. Jedna velmi důležitá rada, nikdy nezapomínejte na Baytora, nového barmana u Noonana, původem z pekla, ale dobře se adaptující, celou dobu si vystačí se dvěma hláškami, "I am Baytor" a "Goodbye boys", přičemž tu poslední si nechává až do samotného finále.

Postavy máme za sebou, prostředí také, jenže co je na tomhle comicsu tak zajímavého, že vás drapne a pokud se vám stihne dostat pod kůži, nepustí ani kdybyste chtěli, což rozhodně nebudete? Tak za prvé není to nuda, Ennis je znám svou originalitou při vymýšlení jak zápletek, tak charakterů. Za druhé přes vysokou koncentraci zběsilé a návykové akce, narazíte na myšlenky jejichž hloubka a pravdivost vás neponechá na pochybách, že v životě jsou i důležitější věci než si ho jen užít a jít. Přátelství, zodpovědnost a nenechat nikoho na holičkách patří k tomu všemu stejně tak jako touha udělat alespoň jednou něco opravdu dobrého, něco kvůli čemu stojí za to riskovat, něco nezištného, co zůstane i když tu člověk už nebude. Nebudu vám nic nalhávat, mám Ennise rád, jeho vypravěčský talent je obdivuhodný, spousta narážek na situace z reálného světa, filmů a skutečné žijící osoby, jsou v jeho příbězích to co jim dává punc opravdovosti, dialogy jsou zkrátka takové jaké byste čekali, takové, ve kterých najdete sami sebe tolikrát, že se budete cítit bezmála jako doma. Co Ennis opravdu umí, je probudit ve vás pocity. Budete s Tommym dýchat a polykat hořkou pilulku za každého ztraceného parťáka, to mi věřte.

Celou dobu se zatím věnuji jen mistru scénáristovi, ale McCrea si zaslouží také pár slov. Jeho kresba je pro mě spjatá s Hitmanem jako nenarozené dítě pupeční šňůrou s tělem matky, věřím, že by ho zvládl kreslit kdokoliv jiný, ale je dobře, že tomu tak není. McCrea sice není žádný borec před jehož stránkami si sednete na zadek a budete obdivně vzdychat jakoby se před vámi vynořila žena vašich snů, ale je to profesionál. Rozhodně k Hitmanovi patří a to nejen jako spolutvůrce. Je to tak, říkejte si co chcete.

Vždycky přijde jaro. Stejně tak přišlo v roce 2001. Konkrétně se to stalo v dubnu. Poslední sešit s číslem šedesát mi ležel na stole o něco déle než ty ostatní, jistě že jsem věděl jak to skončí. Jak taky jinak. Kdo s čím zachází, tím také schází. Jedno ze rčení, které snad doopravdy platí. Poslední stránka, poslední obrázek. Konec. Definitivní a neodvolatelný. Co si budeme povídat, každý z nás tu zůstává do židlí a když přijde ta bledá s kosou, řekne končíme, nic nového nerozjíždět a podá vám účet, tak končí sranda. No a jestli tam musíme všichni, proč ne alespoň s pořádnou parádou a pokud s sebou vzali Tommy a Natt hromadu těch špatných, houby zle. Co jiného jim přát? Žili jak žili, skončili jak skončili. Upřímně doufám v to, že společně s celou partou z Cauldronu, někde nahoře popíjejí na účet podniku a židle se tam nevedou. Zasloužili by si to.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: John McCrea
Vydalo nakladatelství DC Comics v letech 1996 - 2001
Caine (24.02.2003)
aliasss [19:05:41 27.02.2003]
Vydávat komiks zvládne každej. Otázkou je, jestli nás šest na komerční úspěch stačí :-)

Aneer [12:53:32 27.02.2003]
A nestyď se :o)))))

Aneer [12:46:26 27.02.2003]
K tomu mám ještě něco říkat? Jdi učit tvůrčí psaní!!!

karel [11:56:07 27.02.2003]
zack: no člověče asi pře 10 dny mě to taky napadlo (tvůj odhad 99/sešit mě upřímě vyděsil), ale jsem šťoura, tlučhuba, osamělý běžec, líný, zaměstnaný, ženatý, dětný. Idea mě ještě neopustila ale bez vůdce - společníka nic neporobim. Kontakt na grafiku a tisk bych dal dohromady ale spojení na podklady a práva jde zcela mimo mě.

Zack [08:45:49 27.02.2003]
Karel: co ti brani? Vydej neco, bez ambici na zisk to neni vubec problem...

ogre [08:13:40 27.02.2003]
Karel: z fandovstva sa nenajes :-(

karel [06:05:50 27.02.2003]
ogre: robil

ogre [11:21:19 26.02.2003]
karel: robil by si nieco na com by si nebol ziskovy ?

karel [17:35:02 25.02.2003]
ZACK: STÁVAJÍCÍ VYDÁNÍ 8 SEŠITŮ 200 KČ (25,- KUS) MOJE OPRAVDU LAJCKÁ PŘEDSTAVA 50,- KUS SAMOZŘEJMĚ ŽE ČB - TEDA POKUD MĚLA CREW ŠANCI BÝT ALESPOŃ TROŠKU RENTABILNÍ (NEMYSLÍM TÍM VYDĚLÁVAJÍCÍ)

Zack [16:43:00 25.02.2003]
Karel: sesity by byli 99,- x 6 (ted mozna kecam, mozna jich bylo vic) ... to se ti vyplati? Nebo mas predstavu, ze se proste cena booku rozpocita na sesity? Tak to nefunguje nikde na svete...

karel [14:25:42 25.02.2003]
Zack: zkoušel jsem to ale nějak to nefungovalo. Z booků kupuju jen pro mě zásadní kousky (CZ - cizojazyčné mi za to nestojej - nerozumím) takže např. Wolverina jsem nekoupil ale jako sešity bych do něj šel. Samozřejmě za předpokladu že by mu něco "důležitějšího" nekonkurovalo.

Zack [10:54:08 25.02.2003]
Karel: mesicni serie jsou u nas financni sebevrazda... pokud ti jde o ty mesicni kapky... co ti brani, si mesicne onu malou castku davat stranou?

karel [06:15:59 25.02.2003]
Jo peknej! nejhezci z posledni doby. JEn kdyby začal Hitman vycházet i u nás. Proč někdo nechce vydávat nějakou serii jako měsíčník. Vadí mi platit sumu za book klidně (a rád) přeplatím po měsíčních kapkách. Z nouze jsem kupoval i Spidermana

aliasss [09:36:08 24.02.2003]
K tomu nemám co říct Caine mi úplně mluví z duše. Fakt pěknej článek ;-).

1997 - 2005 © comX.cz